Çevre dostu pisuvarlar Paris sokaklarında

YORUM YAZIN 0
2006
Paris sokaklarında çevre dostu pisuvarlar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Paris sokaklarına yerleştirilen pisuvarlar hem yoğun bir talebi karşılıyorlar hem de Paris bahçeleri için kompost yani doğal gübre oluşturuyorlar.

Çevre dostu Paris pisuvarlarıParis sokaklarının uzun yıllardır kötü kokmasına ve pis bir görünüm oluşturmasına neden olan tuvalet sorunu son derece şık pisuvarlar ile çözüm buldu.

“Uritrottoir” isimli sokak pisuvarları, pisuvar ile saksıyı bir araya getiriyor. Endüstriyel tasarım stüdyosu Faltazi tarafından hazırlanan Uritrottoir, iki katmanlı bir kutu. Üst kısmı, pisuvar çukuru ile donatılmış ve minik bir bahçe oluşturularak çiçeklerle süslenmiş. Çevre dostu kutu, idrarı ahşap talaşı bulunan kuru madde bloğuna depolayarak doğal gübreye dönüştürüyor. Geri dönüştürülebilir soğurucu ise pisuarın kokusuz olmasını sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Teraryum

Kutu dolunca, sensörleri vasıtasıyla internet üzerinden uyarı veriyor. Alttaki kutuda ahşap talaş içinde biriken idrar, kompostlama için şehir dışına götürülüyor. Elde edilen doğal gübre daha sonra kamu bahçeleri, parklar ya da sadece pisuvar üstünde büyüyen çiçekler için kullanılıyor.

Çevre dostu pisuvarların detaylı şemasıSon derece şık görünen ve mini bahçeleriyle bulundukları alanlara yeşil bir görünüm kazandıran pisuvarlar halka açık her yere ve sosyal yaşam alanlarına rahatlıkla yerleştirebiliyor.

Fotoğraflar: faltazi.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın