Çevre dostu uzay kabini

YORUM YAZIN 0
1709
Çevre dostu uzay kabini, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çevre dostu uzay kabini, güneşin ışığını ve fotosentez sürecini kullanıyorMilano’da düzenlenen mobilya ve tasarım fuarında sergilenen uzay kabini, güneşin ışığını ve fotosentez sürecini kullanarak yaşam desteği için gerekli enerji, gıda, oksijen ve su üretilmesini sağlıyor.

Çevre dostu bir yaşam ünitesi olan “Spaceship”, Avrupa Tasarım Enstitüsü (IED) Akıllı Binalar ve Sürdürülebilir Tasarım yüksek lisans programının bir projesi. Öğretim görevlisi olan Cesare Griffa, Paolo Scoglio ve programda okuyan 9 öğrencinin birlikte geliştirdikleri proje, İtalya’da ahşap evlerin yapımında lider konumda olan Rubner mimarlık ofisi ile işbirliği içinde hayat geçirildi.

Proje, enerjiyi, yiyeceği, oksijeni ve içinde yaşayanların yaşamsal desteği için gerekli suyu üretmek için kullanabilen ‘kendine yeterli bir organizma’ yaratma fikrinden doğdu. Tasarımda, uzay kabini yeniden yorumlanarak çok eski bir yapı malzemesi olan ahşabın estetik ve işlevselliğinden yararlanıldı. Kabinin üretiminde en eski ahşap inşaat yöntemlerinden biri olan Blockhaus sistemi kullanıldı. Yaratılan yenilikçi çözümler ile kabin, en son teknolojilerle akıllı, sürdürülebilir ve geleceğe uygun hale getirildi.

Yüzde yüz öz kaynak

Uzay kabini, tamamen yenilenebilir güneş enerjisinden üretilen yüzde 100 öz kaynağın kullanılması prensibine sahip. Çatıya entegre edilen yüksek performanslı fotovoltaik paneller sayesinde güneş tarafından üretilen elektriği kullanıyor. Paneller gün boyunca aktif sistemlerin çalışması için gerekli enerjiyi üretiyor, toplanan fazla enerji ise geceleri ve güneşsiz havalarda kullanılmak üzere evsel pil tipi olan tesla powerwall pillerinde toplanıyor.

İlginizi çekebilir:   Dijital kontrollü gölgelik, Sun & Shade

Çevre dostu uzay kabini, yüzde 100 öz kaynağın kullanıyorGerekli olan enerji miktarı, kabinin pasif davranışını optimize etmeyi amaçlayan bir dizi dikkatli kullanımla minimum düzeye indiriliyor. Kuyruktaki güneş serası, ihtiyaç durumunda, yolcu bölmesinin geri kalanını bir doğal havalandırma sistemi ile iklimlendirmek üzere bir ısı kaynağı haline geliyor. Modülün iki ucuna yerleştirilmiş bir çift hava aspiratörü ise, aşırı ısınma durumunda sıcak havanın tahliye edilmesi görevini yerine getiriyor. Doğal güneş ışığı, gece ve daha az aydınlatılmış alanlarda LED spot sistemleri ile entegre ediliyor.

Çevre dostu uzay kabini, dikey bahçeDikey bahçe

Uzay kabininin yan duvarları, yüksek besin değerine ve zengin bitkisel proteine sahip dikey bir sebze bahçesi olarak kullanılıyor. Ayrıca, bitki proteinleri ve Omega 3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin olan yenilebilir mikro su yosunlarının yetiştirilmesi için de bir sistem bulunuyor. Seçilen sebze ve yosunlar, sağlıklı ve dengeli bir yaşam için Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen bitkilerden oluşuyor.

Çevre dostu uzay kabini, bitki ve yosunlarBitkiler ve yosunlar, beslenme dışında, kabinin kısıtlı ortamında solunumun ürettiği karbondioksitin emilmesi ve oksijenin üretimi yoluyla havanın yenilenmesi için de önemli bir işlev görüyor. Geminin kuyruğundaki güneş serası da doğal bir arıtma sistemi oluşturuyor.

Bitkilerin sulanması için gerekli olan su, yağmurdan toplanıyor ve bir tankta depolanıyor. Depolanan su, düşük tüketimli pompalar tarafından otomatik olarak sulama sistemine yönlendiriliyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın