Çocuklara çevreci alışkanlıklar

YORUM YAZIN 0
1261
Çocuklara çevreci alışkanlıklar, fide ekme
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çocuklara çevreci alışkanlıklar, çocukken çevre bilinci“Ağaç yaşken eğilir” atasözü gerçekten de son derece doğru. Çocukken kazanılan doğru alışkanlıklar yaşam boyu bizlere yardımcı oluyor. Dünyamızı ve doğayı sahiplenmemiz gereken bu günlerde, çevre hakkında çocuklarımıza vereceğimiz doğru bilgiler onlara çevre bilinci ve sorumluluğu aşılayacaktır.

Çocukluk çevre hakkında eğitim almak için asla erken değil; hatta tam da zamanı. Çevreyi ve doğayı korumak sadece büyüklerin değil, çocukların da sorumlulukları arasında olmalı. Çocuklara çevre konusunda verilecek eğitim ve alışkanlıklarda en büyük rol ise elbette ki anne ve babalara düşüyor.

Ev yaşamında doğru alışkanlıklar aşılayın

Çocuklar alışkanlık edinirken hep büyüklerini taklit eder. O nedenle sizin alışkanlıklarınız onlara örnek oluşturur.

Enerji tasarrufu alışkanlığı vermek için bilgisayarları, tabletleri ve televizyonları kullanmadığınız zamanlarda kapatın; cihazlarınızı gereksiz durumlarda şarjda bırakmayın. Odadan çıkarken ışığı daima kapatın.

Suyu gereksiz harcamasını önlemek için diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya başladığınız ilk günden itibaren dişlerini fırçalarken musluğu kapalı tutun.

Çocuklara çevreci alışkanlıklar, diş fırçalamaÇöplerinizi kağıt, cam, plastik olarak ayrıştırın ve bu ayrıştırma işlemini mümkün olduğunca bir oyun haline getirip onunla birlikte yapın.

Artık oynamadığı oyuncaklarını, kitaplarını, küçülmüş giysilerini birlikte ayırın. Ayırdığınız eşyaların bir kısmını ihtiyacı olanlara verin bir kısmını da değiş-tokuş yapın ya da ikinci elden satın. Böylece hem sosyal yardımlaşmayı hem de bazı ihtiyaçlarını ikinci elden de alabileceğini öğrensin. Bu, onun ileride bilinçli bir tüketici olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklara çevreci alışkanlıklar, doğa ile ilgili uygulamalar, teknolojiden yararlanınTeknolojiden yararlanın

Teknoloji, günümüzde çocukların doğdukları andan itibaren hayatlarının bir parçası olmuş durumda. Pek çoğu tabletleri ve akıllı telefonları kullanmayı çok seviyor. Bu nedenle, onlara çevre dostu olmak gibi önemli kavramları öğretmek için teknolojiyi kullanmak iyi bir yöntem olacaktır.

İlginizi çekebilir:   Güneşle yemek pişirmek

Tabletlerinize çevre, hayvanlar, doğal dünya ve eko-mesaj içeren uygulamalar indirin. Bu uygulamaları birlikte inceleyin, bu konularda bilgi edinmesine yardımcı olun.

Çocuklara çevreci alışkanlıklar, doğayı keşfetmeEğlenceli aktiviteler planlayın

Çocuğunuzun doğayı tanımayı ve ona değer vermeyi öğrenebileceği eğlenceli aktiviteler düzenleyin.

Bahçenizde, balkonunuzda hatta ev içinde kendi çiçeklerini ve bitkilerini yetiştirmesini sağlayın. Bitkileri ona aldığınız bir saksıya ekin ve sorumluluğunu ona verin.

Güzel havalarda böcekleri, çiçekleri ve kuşları keşfetme gezileri düzenleyin. Gördüğünüz tüm hayvanların, çiçeklerin ve ağaçların bir listesini tutun. Birlikte fotoğraflarını çekin ve bu fotoğrafları bir klasörde toplayın. Ara sıra beraberce fotoğraflara bakarak bilgilerini tazeleyin.

Bahçenize, yoksa apartmanınızın bahçesine ya da bir parka birlikte bir fide dikin. Fideyle ilgili bir karton hazırlayın ve odasına asın. Fideyi her görmeye gittiğinizde boyunu ölçüp kartona yazın. Fidesini izlemesi ve onun ağaca dönüştüğünü görmesi çevre bilincinin oluşmasına inanılmaz katkılar sağlayacaktır.

Çocuklara çevreci alışkanlıklar, fide ekmeGeri dönüşüm kavramını anlayabilmesi için, kavanozdan kalem kutusu gibi kullanabileceği şirin eşyalar yapmayı öğretin. Bu konuda yaratıcılığını geliştirmesine destek olun. Bahçede ve evinizin çevresinde bulabileceğiniz yaprak ve dal gibi doğal malzemeleri kullanarak resim yapmasını sağlayın.

Fotoğraflar: pixabay.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın