Çöplükten ormana, Metro-Forest

YORUM YAZIN 0
2833
Metro-Forest genel görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Metro Forest önce-sonraBangkok’ta terk edilmiş ve çöplük olarak kullanılan bir arazi, geri kazanımla kentsel bir ormana dönüştürüldü.

Dış mekan sergi alanı olarak tasarlanan ve bir ekolojik yenileme projesi olan kent ormanı Metro-Forest, Bangkok’un doğusunda yer alıyor ve Tayland’a özgü bitki çeşitlerini barındırıyor.

Proje, manzara estetiğini vurgulayan Asya bahçelerinin tipik yaklaşımı yerine, ekolojik süreçleri vurgulayarak çevresel farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Ziyaretçiler, yerel orman ekolojisi ve bitki çeşitliliği konusunda hem bilgi sahibi oluyor hem de bitkileri yakından tanıyarak onlara dokunma fırsatı yakalıyor.

Üç yılda oluşan orman

Kent ormanı, 2 hektarlık terk edilmiş araziyi geri kazanarak kuruldu. Ağaçlandırma enstitüsü tarafından görevlendirilen peyzaj mühendisleri, üç yıl gibi kısa bir süre içinde araziyi bir kent ormanı haline dönüştürdü.

Metro-Forest giriş kapısı
Giriş yolu tütsü ve eğrelti otları ile kaplı. Fotoğraf: Rungkit Charoenwat

Ormanda ekolojik çeşitlilik yaratmak için, bitki ekolojisi konusunda uzman olan Japon botanikçi Dr. Akira Miyawaki’nin fidan dikim teknikleri ve teorileri hayata geçirildi. Toplam alanın yüzde yetmiş beşine 279’dan fazla benzersiz türden oluşan yaklaşık 60.000 ağaç dikildi.

İlginizi çekebilir:   Kendi kendine yeten mikro ev: Ekokapsül
Metro-Forest gezinme yolu
Yükseğe kurulmuş gezi yolları sayesinde ormanda yer alan ağaç ve bitkileri yakından izlemek mümkün. Fotoğraf: Rungkit Charoenwat

Ağaçlar için dikim yerleri, türlere, zemin yüzey seviyesine, büyüme koşullarına ve su ihtiyacına göre dikkatle gruplandırıldı. Tuzlu suda gelişen türler kanal kenarlarına, sel koşullarında hayatta kalabilen cinsler ise nehir kenarına dikildi. Kimi bölgede daha yoğun, kimi bölgede daha seyrek olarak dikilen ağaçlar, dikimde uygulanan tasarım sayesinde, bitki örtüsünün, nem seviyelerinin ve besin seviyelerinin izlenmesi yoluyla kontrol edilebilecek çok katmanlı bir orman oluşturdu.

Metro-Forest etkinlik alanı
Göletin etrafındaki çayırda çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Fotoğraf: Rungkit Charoenwat

LEED Platinum NC alan proje, çevre yönetiminin önemi konusunda ilham vermeyi amaçlayan halka açık bir taahhüt olarak görülüyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın