Dijital kontrollü gölgelik, Sun & Shade

YORUM YAZIN 0
1846
Dijital kontrollü gölgelik Sun&Shape, doğal soğutma sağlıyor
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dijital kontrollü gölgelik Sun&Shape, dijital kontrollü bir gölgelikSun & Shade, güneş enerjisini kullanarak açık alanların doğal soğutulmasını sağlayan dijital kontrollü bir gölgelik. İklim adaptasyonu için dijital teknolojileri kullanma konusundaki araştırmaların bir parçası olan prototip, Dubai’de sergilendi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olan Carlo Ratti, şehirlerdeki açık alanlara dijital gölgeleme ve iklim adaptasyonu sağlayabilen dinamik, yansıtmalı bir gölgelik geliştirdi. Dubai’deki Gelecek Müzesi ile işbirliği içinde yürütülen projenin ilk çalışma prototibi olan Sun & Shade, Gelecek Müzesi’nde düzenlenen “İklim Değişikliğini Yeniden Düşünmek” sergisinde tanıtıldı.

Dijital kontrollü gölgelik Sun&Shape, güneşi izleyen bir ayna sistemiGüneşi izleyen aynalar

Yansıtmalı bir gölgelik olan Sun & Shade, güneşi izleyen bir dizi ayna üzerine kurulu. Her ayna, çift bir eksen üzerinde hareket edebiliyor ve güneşin ışınlarını yerden uzağa yansıtabiliyor. Yansıyan ışınlar, elektrik enerjisi üreten ve güvenli bir mesafede bulunan fotovoltaik bir alıcı üzerinde yoğunlaşıyor. Böylece yansıtılan güneş ışığı, insanlardan uzak bir mesafede ısı üretirken, gölgelik altındaki alan soğumuş oluyor.

İlginizi çekebilir:   Okyanus tarım sistemi: GREENWAVE

Dijital kontrollü gölgelik Sun&Shape, ayna detayGüneşin yerini ve kullanıcının girdisini temel alan yuvarlak aynalar farklı derecelere eğilebiliyor. Böylece, insanların yaratıcı yollarla güneş ışığıyla etkileşime girmesine yardımcı oluyorlar. Aynalar, güneşi bir ayçiçeği gibi izliyor ve istenilen gölgeleme seviyesinin ve doğal soğutmanın tam kontrolünü sağlıyorlar.

Dijital kontrollü gölgelik Sun&Shape, açık alanlarda kullanılıyorSistem, şehirlerin geniş açık hava alanlarında iklim konforunu artırmak açısından etkin olanaklar sağlıyor. Yakın gelecekte, sıcak ve kurak iklimlerde açık kamu alanlarına gölge ve serinlik sağlamak, soğuk alanları ise ısıtmak için kullanılması hedefleniyor.

Fotoğraflar: Pietro Leoni

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın