Doğa ile ilgili halk bilimi projeleri

YORUM YAZIN 0
3106
Doğa ile ilgili halk bilimi projeleri
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İnternet üzerinde kurulan bilimsel platformlar sayesinde artık bilime ilgi duyan herkes gözlem ve araştırmalarını paylaşıp, yeni bilgiler öğrenebiliyor, bilimsel tartışma ve araştırmalara katılabiliyor.

Bilim insanlarının, eğitim ve araştırma kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının destek olduğu bu platformlar bilginin çoğalıp yayılmasını sağlarken bilimsel araştırmaların daha düşük kaynaklarla gerçekleştirilmesini mümkün hale getiriyor. Bazı platformlar dünya geneline hitap ederken bazıları katılımı belirli ülke ve bölgelerle sınırlıyor. Genel olarak ‘halk bilimi’ (citizen science) tabiriyle adlandırılan bu çalışmaların en yoğun uygulama alanları ise hayvanlar, bitkiler, çevre ve iklim değişimi gibi doğayla ilgili konular.

Evrensel olarak doğayla ilgili faaliyet gösteren başlıca platformlar

iNaturalist (www.inaturalist.org)

Halk bilimi projesi iNaturalist web sitesiDünyanın doğayla ilgili en popüler uygulamalarından olan iNaturalist, çevrenizdeki hayvan ve bitkileri tanımanıza yardımcı olurken keşif ve gözlemlerinizi paylaşarak bilime yardımcı olmanızı da sağlar. 750 binden fazla bilim adamı ve doğaseverin kayıtlı olduğu topluluk doğayla ilgili bilgilerinizi artırmak için size büyük bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Kullanıcıların uygulama üzerinden kaydedip paylaştıkları gözlemler bilim adamlarına doğayı daha iyi anlamak ve korumak için kullanabilecekleri kaliteli veriler sağlamaktadır. iNaturalist, Kaliforniya Bilimler Akademisi ve National Geographic Topluluğu’nun ortak girişimidir.

iNaturalist web sitesi 🔗
iNaturalist mobil uygulaması: Android | iOS


Anecdata (www.anecdata.org)

Halk bilimi projesi Anecdata web sitesiAnecdata, kişi ve kuruluşlara topladıkları bilimsel verileri sistem içerisinde düzenleme, yönetme ve paylaşmalarını sağlayan bir platform sunuyor. Toplanan ve belirli bir sistematik içinde düzenlenen veriler bu sayede bilimsel araştırmalar için önemli bir kaynak haline geliyor. Web ve mobil uygulama üzerinden erişilebilen platform üzerinde, katkıda bulunulabilecek pek çok tanımlı bilimsel proje de yer almaktadır.

Anecdata web sitesi 🔗
Anecdata mobil uygulaması: Android | iOS


eBird (www.ebird.org)

Halk bilimi projesi eBird web sitesiHer kuş gözlemcisinin kendine has bilgi ve deneyimlerini bir araya getirip yararlanma fikrinden ortaya çıkan eBird topladığı bilgileri bilim, çevre koruma ve eğitim çalışmaları için ücretsiz olarak sunmaktadır. eBird projesinin temel amaçları daha fazla kuş türünün keşfedilmesini, fotoğraf ve seslerinin kaydedilip arşivlenmesini, tüm dünyada yeni kuş gözlem alanlarının keşfedilmesini ve olabildiğince çok katılımcının topluluğa katılmasını sağlamak ve bu sayede bilim ve koruma çalışmalarına destek olmaktır.

eBird’e üyeler tarafından her yıl 100 milyondan fazla gözlem girişi yapılmaktadır. Destek veren yüzlerce organizasyon, binlerce uzman ve yüzbinlerce üyesi ile eBird, biyoçeşitlilik ile ilgili en büyük kitlesel katılımlı projedir.

eBird web sitesi 🔗
eBird mobil uygulaması: Android | iOS


iSpot (www.ispotnature.org)

Halk bilimi projesi iSpot Nature web sitesiiSpot, Open Air Laboratories (OPAL) ağının finansmanı ile Open University tarafından hayata geçirilmiştir ve yine aynı kuruluş tarafından barındırılıp geliştirilmektedir. Tüm dünyada, her seviyeden doğa tutkunlarını birbirine bağlamayı amaçlayan bir web sitesidir.

İlginizi çekebilir:   Yağmur depolayan su damlası, Raindrop

Kayıtlı kullanıcılar, doğada yaptıkları gözlem ve gördükleri türlerin görsellerini yüklerler, buldukları türleri belirler ve bulgularını diğer üyelerle tartışırlar. Site sayesinde, hem kullanıcılar gözlemledikleri doğal yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmekte hem de bilimsel analiz için kullanılabilecek bir gözlem veri tabanı oluşturulmaktadır.

iSpot web sitesi 🔗


Globe at Night (www.globeatnight.org)

Halk bilimi projesi Globe at Night web sitesiGlobe at Night programı, ışık kirliliğini ölçümlemek ve etkileri ile ilgili halkı bilinçlendirmek amacıyla oluşturulan uluslararası bir halk bilimi kampanyasıdır. Proje kapsamında tüm dünyadan katılımcıların gece gökyüzü aydınlığını ölçmeleri ve gözlemlerini bir bilgisayar veya akıllı telefon aracılığıyla sisteme aktarmaları istenir. Işık kirliliği, enerji tüketimini, vahşi yaşamı ve sağlığımızı etkileyebilir. 9 yılda, 115 ülkeden 100 binden fazla ölçümün kaydedildiği kampanya ışık kirliliği konusunda en etkin faaliyetlerden biridir.

Globe at Night web sitesi 🔗
Globe at Night web uygulaması 🔗
Uyumlu mobil uygulaması (Loss of the Night): Android | iOS


HerpMapper (www.herpmapper.org)

Halk bilimi projesi Herp Mapper web sitesiHerpMapper, dünyanın farklı yerlerindeki üyelerin sürüngen ve amfibi gözlemlerini bir araya getirmeyi ve ücretsiz olarak paylaşmayı amaçlayan bir organizasyondur. Her üye HerpMapper uygulamasını kullanarak gözlemlerini sisteme kaydedebilmekte ve tüm kayıtları arşivleyerek bir arada tutabilmektedir. Bu gözlem kayıtları aynı zamanda araştırma, geliştirme ve koruma amaçlı çalışmalar yapan HerpMapper ortakları ve gruplarının erişimine sunulmaktadır. Toplanan bu bilgiler sayesinde amfibi ve sürüngenlerin yaşam alanlarının korunması ve nesillerinin devam ettirebilmeleri için yapılan çalışmalar daha hızlı ilerleyebilmektedir.

HerpMapper web sitesi 🔗
HerpMapper mobil uygulaması: Android | iOS


I See Change (www.iseechange.org)

Halk bilimi projesi I See Change web sitesiI See Change, toplumların bölgelerindeki doğa, hava ve iklimle ilgili düzenli kayıtmalarını sağlayan bir platform sunmaktadır. Bu platform sayesinde hem kullanıcılar çevrelerinde yaşanan değişimi gözlemleyebilmekte hem de araştırmacılar ve bilim adamlarına tüm dünyadan veriler sağlanmaktadır. I See Change platformunun sağladığı araçlar ve bilgiler iklim değişimini, bu değişimin etkilerini ve bu etkilere adaptasyonu gözlemlemeyi mümkün kılar. Tüm dünyadan kullanıcılara açık olan platform sayesinde uzun dönemli değişimler ve etkileri gözlemlenerek geleceğe yönelik öngörü ve önlemler belirlenebilmektedir.

I See Change web sitesi 🔗
I See Change mobil uygulaması: Android | iOS


Bat Detective (www.batdetective.org)

Halk bilimi projesi Bat Detective web sitesiBat Detective (Yarasa Dedektifi) isimli proje, dünyanın her yerinde kaydedilen yarasa seslerinin tanımlanıp sisteme kaydedilmesini sağlayan bir platform sunmaktadır. Site üzerinde seslerin ayırt edilebilmesi için detaylı bilgilendirmenin yanı sıra tanımlanıp ayrıştırılması ile ilgili araçlar da bulunuyor. Yarasaların sayılarındaki azalma ve davranışlarındaki değişim çevresel faktörler üzerindeki bozulma ve değişimin habercisi ve göstergesi sayılmaktadır. Yarasalar üzerinde yapılan bu gözlemler sayesinde doğanın değişimini ortaya koyan küresel veriler elde edilmektedir.

Bat Detective web sitesi 🔗

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın