Doğada bulundu!

YORUM YAZIN 0
3098
Doğada Bulundu, iş eldiveni
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Doğada Bulundu, mavi okyanusAmerikalı fotoğraf sanatçısı Barry Rosenthal, insanlığın doğa ve özellikle okyanuslarla olan ilişkisini vurgulamak amacıyla New York Limanı kıyılarından topladığı atıkları düzenleyerek fotoğraflıyor. “Doğada Bulundu/ “Found in Nature” adını verdiği koleksiyonu, New York Modern Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda yer alıyor.

“Doğada Bulundu” serisi, okyanusları kirleten tüketim ürünlerinin kalıntılarını sanatsal bakışla belgeleyen bir koleksiyon. Plaj çöpleriyle ilgili etkileyici temalar işleyen seride yer alan fotoğraflar, izleyicileri atıklarla yüzleştiriyor ve insanlığın doğa ve özellikle okyanuslarla olan ilişkisine dikkat çekiyor.

Doğada Bulundu, duvarBarry Rosenthal, tüm atıkları New York kıyılarından topladığının ve asla bir çöplüğe gitmediğinin altını çizerken, atıkların artık modern uygarlığımızın kültürel kalıntıları haline geldiğini düşünüyor. Atıkların çoğunun geri dönüştürülemez olduğunu, bundan 500 yıl sonra hala kıyılarda yer alacağını vurguluyor.

İlginizi çekebilir:   Çiçeklerin yaşamı ve çocuklar

Sanatçı, New York’un liman ve kıyı bölgelerinden topladığı atık nesneleri önce renk, tip ve belirlediği temaya göre ayırıyor. Esin kaynağı genellikle kapitone desenler oluyor. Grafiksel olarak atıkların uzun ömürlülüğünü göstermek amacıyla objeleri çizgiler halinde veya merkezden dışarıya doğru düzenliyor. Objeleri düzenlerken gölgeleme, hacim ve derinlik gibi özelliklere dikkat ederek üç boyutlu bir alan oluşturuyor.

Fotoğraflar: © 2018 Barry Rosenthal / barryrosenthal.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın