Doğadan, demet demet şifa

YORUM YAZIN 0
4267
Doğadan, demet demet şifa,
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Doğanın bizlere sunduğu çareler sonsuz. Günlük yaşantımız sırasında bize sıkıntı veren ufak tefek sorunların çoğunun basit bitkisel çözümleri var. Elbette doğru kullanılmak kaydıyla…

Uykusuzluk

Papatya: Vücut üzerindeki sakinleştirici etkisi ile uykunun daha rahat ve iyileştirici olmasını sağlar. Asabiyet veya stres nedeniyle oluşan baş ağrılarının giderilmesinde de etkilidir.
Ihlamur: Sinir yatıştırıcı etkisi ve spazm çözücü özelliği ile uykusuzluk için tavsiye edilir. İçine birkaç karanfil katılarak hazırlanırsa, uyku kalitesini de artırır.
Mine çiçeği: Karakteristik kokusunu veren limonsu ve zengin bir öz yağa sahiptir. Ağrılara iyi geldiği gibi sakinleştirici ve spazm çözücüdür. Sakinleştirici etkisi uykuya geçişi de kolaylaştırır.

Stres ve sıkıntı

Pasiflora: Çarkıfelek olarak da bilinen bitki, çok tatlı bir sakinleştirici olup akşam huzursuzluğunu giderir. Polenle birlikte alındığında etkisi artar.
Lavanta: Terpenik alkol ve asit fenol oranları yüksek bir öz yağı içerir. Spazm çözücü̈ ve sakinleştirici etkileri nedeniyle çok değerli bir bitkidir.
Akdiken: Kalp ritmini düzenler ve çarpıntıları azaltır. Özellikle nedensiz ağlama isteği gibi duygusal hassasiyetlerde ve yoğun baskı durumlarında tavsiye edilir.

Yorgunluk ve bitkinlik

Ginseng: Aklı ve fiziği canlandıran yani bir tür zihinsel ve fiziksel tonik görevi yapan B ve C vitaminleri ile amino asitler içerir. Uykusuzluk yaratabileceği için sabahları tüketilmesi tavsiye edilir.
Yeşil kahve: Kafein ve kafestrol içerir. Kafeinin organizmada yarattığı uyarıcı etkiler nedeniyle fiziksel dayanıklılığı artırır, uzun yolculuk sonralarında yaşanan bitkinliğin atlatılarak vücudun saat farklarına alışmasına yardımcı olur.
Guarana: Kafein içeriği ile özellikle fiziksel eforlardan sonra yoğunlaşan yorgunluğun atlatılmasında etkilidir.

Kilo artışları

Fucus: Genellikle zayıflama kürleri sırasında kullanılır; öğün öncelerinde tokluk hissi verir. İyot barındıran içeriği nedeniyle yağlar üzerinde de etkileri vardır.
Kiraz: Özellikle sapları, potasyum tuzları ve flavonoid içerdikleri için idrar söktürücü ve temizleyici etkilere sahiptir. Vücutta birikmiş olan toksinlerin atılmasını sağlar. İdrar yolu rahatsızlıklarında da bu nedenle tavsiye edilir.
Yeşil çay: Kahveden daha kolay sindirilebilen ve daha hafif olan bir uyarıcıdır. Yağların birikmesini önler ve emilen kalorilerin miktarını azaltır.

İlginizi çekebilir:   Sürdürülebilir gıda için doğal kaynakları kullanan ‘kutu çiftlik’

Sindirim sorunları

Turp: Kokusunu ve hafif acılığını veren glikozit açısından zengindir. Sindirim üzerinde etkisi çok önemlidir. Safra kesesi ve karaciğeri uyararak temizlenmelerini sağlar.
Nane: Mide ve bağırsağın yorgunluğuyla savaşır, yemeklerin fermantasyonunu önler ve safra kesesini uyarır. Kusma, şişkinlik gibi sindirim problemlerine karşı son derece etkilidir. Uykusuzluk problemi yapabileceğinden akşam saatlerinde tavsiye edilmez.
Karahindiba: Özellikle idrar söktürücü etkileri nedeniyle kullanılır. Karaciğer tembelliğine engel olduğu ve safra kesesini çalıştırdığı için sindirim sorunlarını gidermekte birebirdir.

Dolaşım sorunları

Karadut ve yaprakları: Dolaşım düzenleyici olarak kullanılır. Ayrıca damar ve kılcal damarları kuvvetlendirici etkisiyle birlikte damarlardaki basıncı düzenleyici etkisi de vardır.
Kırmızı üzüm: A, PP, B1, B5, B6 ve C vitamini olarak zengindir. Damarları besler ve korur. Ayrıca sıkılaştırıcı, idrar söktürücü ve serinleticidir.
Alıç: Gerçek bir kalp dostudur. Kalbe kan pompalanmasını kolaylaştırır. Sıkıntıyı giderici ve uykuyu düzenleyici etkisi de vardır.

Solunum sorunları

Okaliptüs: Antiseptik etkileri olan bir öz yağı içerir. Grip ve ses kısıklıklarında harikalar yaratır. Boğaz ağrısına da iyi geldiği gibi buğu yoluyla uygulandığında bronşlardaki salgıları yumuşatarak rahatlama sağlar.
Çam fıstıkları: Solunum yolları için dezenfektan etkiler taşır. Boğazı temizlerken rahatlatır, bronşları temizler ve balgam söktürür.
Kekik: Spazm çözücü̈, antiseptik ve idrar söktürücü etkilerinin yanı sıra boğaz ağrılarına da iyi gelir. Kurutularak ufalanmış kekik yapraklarının solunum yollarını rahatlatıcı etkisinin dışında ufak çaplı burun kanamalarını da durdurduğu bilinir.

Not: Bitkilerin yararları kadar zararları da vardır. Uzman görüşü almadan kullanmayınız. Üstteki yazı tamamen bilgi amaçlıdır, teşhis veya tedavi önerisi değildir.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın