Doğanın aşkla buluşması: Güller

YORUM YAZIN 0
5527
Doğanın aşkla buluşması: Güller, detay gül
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Doğanın aşkla buluşması: Güller, kolay yetiştirmeGüller, doğanın aşk çiçekleridir. Yüzyıllar boyu resimlere, şiirlere konu olmuş bu güzel kokulu çiçek, balkonların ve bahçelerin de vazgeçilmez süsü. Gül fidanlarının ekilme zamanı için ise Mart ayı ideal.

Gül yetiştirmek nedense zor ve çok uğraş gerektiren, ancak bahçıvanların yapabileceği bir iş gibi görülür. Aslında güller bu algılarının ve mağrur görünümlerinin tam tersi, yetiştirilmesi ve bakımı en kolay çiçekler arasında yer alıyor. Doğru zamanda ekim ve koruma ile herkesin kolaylıkla gül yetiştirmesi mümkün. Üstelik gül fidanları dikildikleri çevreye uygun oldukları sürece çok dayanıklılar, bu nedenle de oldukça ekonomikler.

Nereye hangi tür?

Gül fidanı alırken hem ekeceğiniz bölgenin iklim koşulları hem de ekeceğiniz yer önemlidir. Fidanlar genellikle ekilmeye hazır olarak satılırlar. Mümkün olduğu kadar yaprakları ve dalları sağlıklı olanları almaya özen gösterin. Çiçekli alacaksanız, bol çiçek açmışından çok henüz çiçek açmamış yani tomurcuğu bol olanları seçin.

Doğanın aşkla buluşması: Güller, sarmaşık gülleriGüllerinizi duvarlarınıza, çitlerinize veya seçtiğiniz her hangi bir yere sardırmak istiyorsanız en idealleri sarmaşık gülleridir. Bu cinsin büyük çiçekli veya küçük çiçekli türleri vardır. Fidanlar büyüyüp geliştikçe aşağı doğru sarkarlar. İlginç bir özellikleri de yanlarında başka bitkiler olduğunda çok daha çabuk büyüyerek yayılmalarıdır.

Doğanın aşkla buluşması: Güller, gül öbeğiEğer bahçenizde ayrı bir gül öbeği ya da bahçesi yapacaksanız, baston gülleri en doğru seçim olacaktır. Her iklime kolaylıkla uyum sağlayan bu güllerin gövdeleri ince olduğu için güçlendirmek gerekir. Aşılamak en önerilen yoldur ama gülün gövdesine bir sopa ile destek de olabilirsiniz.

Fidanlarınızı dikerken

Fidanlarınızı ekmeden önce köklerini yarım saat su içinde tutun. Ekerken en dikkat etmeniz gereken nokta, açtığınız çukurun tüm kökleri kapatacak şekilde yeterli genişliğe ve derinliğe sahip olmasıdır. Yaklaşık yarım metre derinlik yeterlidir. Güller humuslu, asitli ve suyu fazla tutan topraklar dışında hemen her türlü toprakta yetişebilseler de açtığınız çukurun alt kısmına çürümüş doğal gübreli toprak koymanız önemlidir. Doğal gübreli iyi toprak fidan köklerinin toprağa daha güçlü tutunmalarını sağlayacaktır. Köklerin tutmasını kolaylaştırmak için köklerin üstünü kapattıktan sonra toprağı bastırarak sıkıştırın. Fidanlarınızı ektikten sonra bol su verin. Sularken yaprakları ıslatmamaya, suyu dipten vermeye özen gösterin.

İlginizi çekebilir:   Arı dostu otobüs durakları

Tüm bitkiler gibi güllerinizde de bazı hastalıklar veya bitler olabilir. Onları hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, güller için özel olarak üretilen mantar ilaçlarından faydalanmaktır. Bitler ise güllerdeki genç sürgünlere yerleşirler. Bitleri önlemek için en etkili yöntem, ilkbahar başında, güller için üretilen böcek ilacı veya çiçek biti ilacı ile ilaçlamaktır.

Bakım önemli

Güllerin bakımı önemlidir ama oldukça da kolaydır. Belirli kurallara dikkat ederek güllerinizin keyfini uzun yıllar sürebilirsiniz.

Güllerinizin bol çiçek açması ve sağlıklı olması için solan ya da hastalanan çiçek ve yaprakları budayın. Budarken tomurcuğun bir kaç milimetre üstünden ve filizlenme yönüne doğru eğim vererek budamaya dikkat edin. Budama işlemini ölü, ince ve güçsüz dallar için yapın; dışarı doğru çıkan dalları ince olsalar bile, budamayın.

Doğanın aşkla buluşması: Güller, budama
Fotoğraf: gardendesign.com

Sarmaşık güllerinizi ise sık budamanıza gerek yoktur. Onları büyümeleri için özgür bırakabilirsiniz. Ancak çok uzamış dalları kesmeniz yeterli olacaktır.

Doğanın aşkla buluşması: Güller,Juliet
Dünyanın en pahalı gülü Juliet Fotoğraf: parfumflowercompany.com

Güller ve “en”ler

Güller çok uzun yıllardır dünyamızda yaşıyorlar. Bulunan en eski gül fosili 5 milyon yıl öncesine ait. Bu uzun yaşam boyunca pek çok “en” güllerle birlikte anılmış ve anılmaya devam ediyor:

Dünyanın en eski yaşayan gülü, MS 815 tarihinden bu yana belgelenmiş durumda. Almanya’daki Hildesheim Katedrali’nin duvarında yaşayan gül, İkinci Dünya Savaşı sırasında katedralin yıkılmasına rağmen sağlam kalmış.

Dünyanın en büyük gülünü Amerikalı Nikita K. Rulhoksoffski yetiştirmiş. Pembe renkte olan gülün çapı 84 santimetre.

Dünyanın en geniş alan kaplayan sarmaşık gülü yine Amerika’da bulunuyor. “Lady Banksia” adı verilen beyaz sarmaşık gülleri 9.000 metrekare alan kaplıyor.

Dünyanın en pahalı gül çeşidinin adı Juliet. Ünlü bir gül yetiştiricisi olan David Austin tarafından 15 yılda tam 5 milyon dolar harcanarak yetiştirilmiş.

Dünyanın en büyük özel gül bahçesi İtalya’da yer alıyor. “Cavriglia” isimli bahçede 7.500’den fazla farklı gül çeşidi bulunuyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın