Dünyanın en büyük güneş enerjili binası, Güneş-Ay Konağı

YORUM YAZIN 0
3363
Dünyanın en büyük güneş enerjili binası
Fotoğraf: rightlivelihoodaward.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çin’in güneş enerjisindeki hızlı gelişiminin bir simgesi olarak görülen ve “Sun-Moon Mansion / Güneş-Ay Konağı” olarak adlandırılan yapı dünyadaki en büyük güneş enerjisi üretim üssü. Tek bir çatı altında güneş enerjisi ile ilgili her şeyi barındıran kompleks fototermal, fotovoltaik ve enerji tasarruflu teknolojileri içeriyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjili binası, Güneş-Ay Konağı, güneş vadisi
Fotoğraf: himinsolarpv.com

Güneş-Ay Konağı binası Çin’in Shandong Eyaleti, Dezhou Şehrinde yer alıyor. Binanın bulunduğu Güneş Vadisi, şu anda dünyada güneş enerjisi için en büyük araştırma ve geliştirme üssü olarak kullanılıyor. Kompleks, güneş enerjisinin enerji tasarrufu sağlayan teknolojilerle kapsamlı kullanımını birleştiriyor ve güneş enerjili sıcak su temini, ısıtma, soğutma ve fotovoltaik enerji üretimi gibi alanlarda dünyanın en yeni teknolojilerini barındırıyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjili binası, Güneş-Ay Konağı,önden görünüm
Fotoğraf: solaripedia.com

Mühendislik harikası bina

Himin Güneş Enerjisi Grubu tarafından inşa edilen etkileyici yapı bir mühendislik harikası olarak nitelendiriliyor. Toplam taban alanı 75.000 metrekare olan bina, yarı dairesel bir forma ve eğimli büyük bir kemere sahip. Binanın formuna hem güneş ile ayın şekli hem de antik güneş saati esin kaynağı olmuş. Kullanılan üçlü semboller zamanın yürüyüşüne ve enerji değişiminin aciliyetine işaret ediyor. Güneşin temiz enerjiyi temsil ediyor olması ise binada beyaz rengin tercih edilme nedeni olmuş.

Dünyanın en büyük güneş enerjili binası, Güneş-Ay Konağı, gece
Fotoğraf: himinsolarpv.com

Binanın cephesi hem gökyüzünü atriyum lobisinden görmeye olanak sağlayan hem de şeffaflığı ve doğal ışığı yakalayan cam bir yapı sergiliyor. Camların üst tabakası, güç üretimi, ışık yayımı ve enerji tasarrufu sağlayan bina içi fotovoltaik modüllerle kaplanmış. Camlar, binaya donma ve çiğ oluşumunu engelleyen yalıtkan ve ses geçirmez bir cilt de oluşturuyor. Gece veya gündüz yoğun ziyaretçi akınına uğrayan bina, gün batımından sonra, fotovoltaik ile çalışan LED tanımlı ark ve açıları sayesinde büyüleyici bir görünüm kazanıyor.

İlginizi çekebilir:   Çevre dostu pisuvarlar Paris sokaklarında
Dünyanın en büyük güneş enerjili binası, Güneş-Ay Konağı, panoramik
Fotoğraf: solarvalleychina.com

Dünyanın en büyük güneş enerjili iklimlendirme sistemi

Binada beş bin metrekarelik güneş panelleri ve elektrik şebekesine bağlı beş adet fotovoltaik enerji üretim sistemi bulunuyor. İhtiyaç duyulan enerjinin yüzde doksan beşini alternatif enerji kaynaklarından sağlayan sistem, binanın dış aydınlatmasının yanı sıra çatı aydınlatması ve güneş gölgeleme kepenkleri için de güç sağlıyor. Yapının güneş alan güney duvarında klima yerine akıllı güneş gölgeleme sisteminin bir parçası olan kepenkler ve saçak benzeri cihazlar kullanılıyor. Gölgeleme sağlayan sistem, aynı zamanda binanın soğutma ve ısıtma için ihtiyacı olan güç talebini de azaltıyor; geleneksel soğutma ile tüketilen enerjinin yüzde altmışını tasarruf ediyor. Kullanılan bu klima sistemi, dünyadaki en büyük güneş enerjili iklimlendirme sistemi niteliğini taşıyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjili binası, Güneş-Ay Konağı, genel görünüm
Fotoğraf: himinsolarpv.com

Yılda 30.000 kiloWatt saat elektrik üreten ve güneş enerjisi uygulamalarına yönelik teknik gereksinimleri mükemmelleştiren kompleks, güneş enerjisinin büyük çaplı tanıtım ve uygulaması için önemli bir teknik destek sağlıyor. Güneş-Ay Konağı’nda üretilen enerji tasarruflu teknolojilerin çoğu, ikonik bir olimpiyat mekanı olan Pekin Ulusal Stadyumu’nda kullanılmış ve stadın enerji tasarrufu verimliliğini yüzde 88 oranında artırmış.

Yeşil otel

Komplekste yer alan 500 yataklı Micro-Emission International Hotel, beş yıldızlı tesisleri ve hizmetlerinin yanı sıra yeşil bina kriterlerine uygun olarak işletiliyor. Otelde konaklayan her konuğa otelin su ve elektrik tasarrufu, aydınlatma ve havalandırma, inşaat malzemeleri seçimi ve konuk hizmetleri konularında çevre dostu özelliklerini içeren bir broşür veriliyor. Komplekste ayrıca, güneş enerjisi temalı bir park da yer alıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın