Dünyanın en büyük mağarası, Son Doong

YORUM YAZIN 1
8227
Dünyanın en büyük mağarası, Son Doong Vietnam'da bulunuyor
Fotoğraf: sondoong.info
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hayret uyandırıcı bir ekosisteme ve iklime sahip olan Son Doong mağarası Vietnam’da UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı’nda yer alıyor.

2009 yılında dünyanın en büyük mağarası olarak halka açılan Son Doong, Vietnam dilinde “dağ nehri mağarası” anlamına geliyor. İsmin nedeni, mağaranın içinde yer alan yeraltı nehri. Nehir, dağın altındaki kalkeri eriterek mağarayı oluşturmuş.

Dünyanın en büyük mağarası, Son Doong
Mağaranın yapısı Çizim: sondoongcave.org

3 milyon yaşında olan mağara, 1991 yılında yörede yaşayan Ho Khanh isimli bir çiftçi tarafından bulunmuş. Fırtınaya yakalanarak mağaraya sığınan Ho Khanh, daha sonra mağaranın yerini hatırlayamamış. Ama tam 18 yıl sonra kaybettiği mağarayı bulan yine o olmuş.

Dünyanın en büyük mağarası, Son Doong, büyük çatı pencereleri
Mağarada oluşan büyük çatı pencereleri Fotoğraf: sondoong.info

Mağarada kazılar 2009 yılında İngiliz Mağaracılık Araştırmaları Derneği’nden bir grup tarafından başlatılmış. Howard Limbert’in liderliğindeki İngiliz mağaracılar, bugün 9 kilometrelik bir bölümün keşfini tamamlamış durumda. Mağarada kalkerin nehir tarafından zayıflatılmasıyla meydana gelen çukurlar büyük çatı pencerelerinin açılmasına neden olmuş. Bu sayede güneş ışığı mağaranın kesitlerine girerek ağaçların büyümesine ve diğer bitki örtüsünün oluşmasına olanak sağlamış.

İlginizi çekebilir:   Hollanda’daki elektrikli trenler artık %100 rüzgar enerjisi ile çalışıyor
Dünyanın en büyük mağarası, Son Doong, gece
Mağaranın gece görünümü
Fotoğraf: sondoong.info

İç içe pek çok büyük mağaradan oluşan Son Doong, 200 metre genişliğinde ve 150 metre yüksekliğinde. İçinde, kendine ait bir yağmur ormanı, küçük dağları ve nehre ait bir sahili de barındırıyor. Ayrıca, dünyadaki en uzun dikitler ve top büyüklüğünde boncuk şekilli taşlar da mağarada bulunan hayret verici jeolojik oluşumlar arasında yer alıyor.

Dünyanın en büyük mağarası, Son Doong, boncuk taşları
Boncuk taşları
Fotoğraf: sondoongcave.org / Carsten Peter

Büyük bir bölümü henüz keşfedilemeyen mağaralar sisteminin toplam 139 kilometre uzunluğa sahip olduğu ve farklı canlı organizmaları barındırdığı tahmin ediliyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

  1. Dünyanın 2. en uzun mağarası da Trabzon’da. 🙂 Çal Mağarası. Gerçekten çok büyük, şelale bile var içinde..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın