Dünyanın en çok elektrik üreten stadyumu Antalya’da

YORUM YAZIN 0
2194
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Antalyaspor’un 2015 yılında hizmete giren stadyumu, yılda 2.150 megavat/saat ile dünyadaki benzerleri arasında en çok elektrik üreten spor tesisi.

16 bin metrekarelik çatısının 13 bin metrekarelik kısmı güneş panelleriyle kaplı olan stadyum, 1 ayda harcadığı elektriğin daha fazlasını bir günde üretebiliyor. Bölgenin ortalama güneşlenme saati baz alınarak yapılan hesaplamalara göre stadyum günde ortalama 7.200 kilovat/saat elektrik üretiyor. Bu miktar 550 konutun günlük elektrik tüketimine eşit.

Güneş enerjili Antalyaspor Stadyumu33 bin kişi kapasiteli stadyumun projesi ile ilgili bazı teknik bilgiler ise şöyle: Betonarme olarak yükselen stadyumda tribünler betonarme prekast elemanlardan üretilmiş, çatı ise estetik bir çelik konstrüksiyon ile kapatılmış. Çatı örtüsü, makasların uç kısmında Türkiye’de üretilen policam şeffaf çekme akrilik levha, kalanı ise kenetli sistem ile kaplanmış. Çimlerin daha iyi gelişmesi için çatının 5 bin metrekarelik kısmında cam yerine ışık geçirgenliği daha yüksek olan şeffaf çekme akrilik levha kullanılmış.

İlginizi çekebilir:   Dünyada koruma altına alınan ilk deniz: Ross Denizi

Antalyaspor güneş enerjili stadyumun genel görünümüTasarımsal olarak Antalya ve çevresinde yer alan antik kentlerin arenalarına benzetilerek yuvarlak bir form oluşturulmuş. Bu form aynı zamanda en yüksek sayıda, 5.600 adet fotovoltaik güneş paneli yerleştirilmesini ve böylece güneş enerjisinden maksimum faydanın elde edilmesini sağlamış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın