Dünyanın ilk yeraltı parkı projesi: Lowline

YORUM YAZIN 0
1004
Lowline dünyanın ilk yeraltı parkı dinlenme alanları
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Lowline dünyanın ilk yeraltı parkı yürüyüş yollarıLowline, kentsel ortamlarda güzel bir dinlenme ve kültürel cazibe sağlamayı amaçlayan bir proje. Güneş enerjisi toplama çanağı, fiberoptik kablolar ve yansıtıcılar ile doğal güneş ışığının kullanılacağı park, bitkilerin fotosentez yapmasını sağlayacak.

Lowline dünyanın ilk yeraltı parkı eski tramvay terminali
Eski tramvay terminali

Lowline, James Ramsey ve Dan Barasch adlı iki tasarımcı tarafından New York Manhattan’da eski bir tramvay terminalinde gerçekleştiriliyor. Terminal 1908 yılında açılmış ancak tramvay servisinin kaldırıldığı 1948 yılından bu yana kullanılmamış. Parke taşları, altı metre yüksekliğindeki tonozlu tavanları gibi özelliklerini koruyan terminal, metro durağına yakın olmasından dolayı da kent halkının kolayca ulaşabileceği bir konuma sahip.

Lowline dünyanın ilk yeraltı parkı etkinlik alanlarıLowline, yeni bir tür kamusal alan inşa etmeyi amaçlıyor. Eski bir tramvay terminalinin tarihi unsurlarını vurgularken, bitki ve ağaçların yeraltında yetişmesini sağlayan en son güneş enerjisi teknolojisini kullanıyor. Böylece, teknolojinin 21. yüzyılda kentleri nasıl değiştirebileceğine dair yenilikçi bir görüntü de sunmuş oluyor. Parkın 2021 yılında açılması planlanıyor.

Gün ışığını toplayarak yansıtan teknoloji

Lowline, yeraltında oluşturuluyor olduğu için en önemli konu gün ışığı. Kullanılan teknoloji sayesinde, güneş ışığı çevredeki binaların çatılarına yerleştirilen parabolik cam çanaklar içinden geçiyor ve bir odak noktasına yansıyor. Çanaklar kurulan bir mekanizma ile yıl boyunca güneş yolunu takip ediyor. Toplanan güneş ışığı yerdeki dağıtıcı çanak üzerinde bulunan yansıtıcı bir yüzey ile park alanına iletiliyor.

Lowline dünyanın ilk yeraltı parkı laboratuvar ve sergi alanıTeknoloji, parktaki bitki ve ağaçların fotosentezini desteklemeyi sağlayacak gerekli dalga boylarına sahip. Böylelikle bitki ve ağaçların büyümesi rahatlıkla sağlanıyor. Bulutlu günlerde ve gece saatlerinde ise yapay aydınlatma devreye giriyor.

Prototip tanıtım sergisi

Lowline, 2012 yılının Eylül ayında açılan bir sergi ile halka tanıtıldı. Lowline ekibi yeni güneş enerjisi teknolojisi ile parkın tam ölçekli bir modelini, parkın yapılacağı yerin yakınlarındaki terk edilmiş bir depoda kurdu. Gerçek Lowline parkını taklit eden bir ortama sahip olan “Lowline’ı hayal etmek” isimli sergi, iki hafta içinde 11.000’in üzerinde ziyaretçi tarafından gezildi.

Fotoğraflar: thelowline.org

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın