Dünyanın rekor sahibi ağaçları

YORUM YAZIN 0
4099
Dünyanın en geniş gövdeli ağacı - Arbol del Tule
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Ağaçlar, boyları, gövde çevreleri, taç büyüklükleri, kök uzunlukları, gövde hacimleri, yaşları gibi farklı ölçütlerde değerlendirilerek dünyanın en büyükleri belirlenmiştir. Yaşadıkları binlerce yıllık hayatlarında dünyanın türlü haline şahitlik eden ağaçlar yerel ve ulusal kurumlarca koruma altına alınmıştır.


Dünyanın en uzun ağacı

Dünyanın en uzun ağacı Hyperion
Fotoğraf: James Balog

Hyperion

2006 yılında keşfedilen bu muhteşem sahil sekoyası 115,92 metre (2006 yılı ölçümü) yüksekliğindedir. Hyperion, Kaliforniya’da, Redwood Ulusal Parkı’ndaki gizli bir bölgede yaşıyor. İsmini Yunan mitolojisinden alan ağaç her yıl yaklaşık 4 santim uzamaktadır. Dünyanın 5’inci en uzun ağacı Paradox’un yıllık 20 santim büyüme hızı ile 2031 yılında Hyperion’u geçerek unvanın yeni sahibi olması bekleniyor.


Dünyanın en büyük ağacı

Dünyanın en büyük ağacı General Sherman kış fotoğrafıGeneral Sherman

Dev sekoya türündeki ağaç hacimsel olarak dünyanın bilinen en büyük tek gövdeli ağacıdır. Kaliforniya Ulusal Sekoya Parkı’nda bulunan General Sherman, ismini Amerikan İç Savaşı’ndaki bir generalden alıyor. 2.300 ila 2.700 yaşları arasında olduğu tahmin edilen ağacın yüksekliği 83,8 metre, gövde çapı 7,7 metre ve hacmi 1.487 metreküptür.


Dünyanın en geniş tek gövdeli ağacı

Arbol del Tule, Dünyanın en geniş gövdeli ağacı
Fotoğraf: Nathan Gibbs

Árbol del Tule

Montezuma selvisi türündeki ağaç, Meksika’nın Oaxaca eyaletindeki Santa María del Tule şehir merkezindeki bir kilisenin arazisinde bulunmaktadır. 1982 yılında yapılan ölçümde 11,42 metre olarak ölçülen gövde çapı 2005 yılında ise 14,05 metre olarak ölçümlenmiştir. Ancak tek gövdeli olmasına rağmen parçalı gövde yapısı göz önüne alınarak yapılan hesaplamalarla, ağacın gövde çapının 9,38 metre olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Büyüklüğünden dolayı önce farklı ağaçların birleşimi sanılan ağacın yapılan DNA testleri sonucu tek bir ağaç olduğu anlaşılmıştır.

İlginizi çekebilir:   Atıklardan kamu yerleştirmeleri yapan sanatçı topluluğu: Basurama

Dünyanın en geniş tacına sahip ağacı

Dünyanın en geniş tacına sahip ağacı - Thimmamma MarrimanuThimmamma Marrimanu

Hindistan’ın Kadiri şehrine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bir banyan ağacı olan Thimmamma Marrimanu’nun taç genişliği neredeyse küçük bir orman büyüklüğündedir. Muazzam gölgesi ile 1989 yılında ‘En Büyük Ağaç’ olarak Guinness Dünya Rekorlarına giren ağacın taç genişliği 19 bin 107 metrekaredir. Hindistan’ın ulusal ağacı olan ficus benghalensis türünün muhteşem bir örneği olan ağaç ismini yerel bir efsaneye göre sati geleneğine uyarak intihar eden Thimmamma Marrimanu adlı kadından almıştır.


Dünyanın en yaşlı ağacı

Dünyanın en yaşlı ağacı - MethuselahMethuselah

Bir ağacın yaşı büyüme halkalarından anlaşılmaktadır. Ancak büyüme halkaları mevsimsel iklimlerde yetişen ağaçlarda bulunmaktadır. Mevsimsel farklılıkların çok minimal düzeyde yaşandığı tropikal iklimlerde gelişen ağaçların büyümeleri sürekli devam ettiğinden belirgin halkalar oluşmaz. Bu nedenle yaş tahminleri bazen çok zorlaşmakta ve bazen spekülatif sonuçlar yaratabilmektedir. Ağacının yaşının, çapı ve büyüme karakteri değerlendirilerek tahmin edilmesi de önerilen farklı bir yöntemdir.

Dünyada onaylanmış en yaşlı ağaç kabul edilen Methuselah, Doğu Kaliforniya’daki Inyo Bölgesi’nin Beyaz Dağlarında yetişmiş bir ‘pinus longaeva’ türü çam ağacıdır. Methuselah’ın 1957’de Edmund Schulman ve Tom Harlan tarafından 4.789 yaşında olduğu tespit edilmiştir, bu tespite göre ağacın ilk çimlenme tarihi de MÖ 2833 yılını göstermektedir.


Dünyanın en derin ve en uzun köklerine sahip ağaçları

Dünyanın en uzun köklü ağacı - incir ağacıGüney Afrika’da Ohrigstad’da, Echo Mağaraları yakınlarında bulunan yabani incir ağacının kökleri 120 metre derinliğe kadar uzanmaktadır, bu uzunluk ona bilinen en derin köklü ağaç unvanını kazandırmıştır.

El Drago Milenario

Dünyanın en uzun köklü ağacı - El Drago MilenarioDracaena draco türünün (ejderha ağacı) en büyük ve en eski canlı örneği olan El Drago Milenario, İspanya’ya bağlı Tenerife adasındaki Drago Park’da bulunmaktadır. Çevresi 20 metre, yüksekliği yaklaşık 21 metre olan ağaç 300’den fazla ana dala sahiptir. Ağırlığının 140 ton civarında olduğu tahmin edilen ağacın köklerinin toplam uzunluğu 200 metreyi geçmektedir.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın