Earthship akımı: Doğal ve şebekeden bağımsız evler

YORUM YAZIN 0
5144
Earthship evi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Mimar Michael Reynolds tarafından 1970’lerde ortaya atılan Earthships (Yeryüzü gemileri) konsepti 3 temel ilkeye dayanıyor. Birincisi, evin inşasında yerel ve doğal materyaller ile atık malzemeleri kullanmak. İkincisi, evin kullandığı tüm enerjiyi doğal kaynaklardan elde ederek şebekeden ve fosil yakıtlardan mümkün olduğunca bağımsız olmak. Üçüncüsü ise, ciddi bir inşaat deneyim ve becerisine sahip olmayan bir kişi tarafından da rahatlıkla inşa edilebilmek.

Earthship evleri, güney cepheli ev‘Yeryüzü gemileri’, doğal kaynakların özellikle de güneş enerjisi ve yağmur suyunun maksimum kullanılabileceği şekilde yapılıyor. Termal kütle yapısı ve tasarımlarındaki doğal çapraz havalandırma ile ısı ve nem kontrolü sağlanıyor.

Earthship evleri örnek mimari yapı planıGenelde doğal materyaller, alüminyum, cam en çok da toprak doldurulmuş lastikler gibi atık malzemelerle yapılan yeryüzü gemileri, kullanılan materyaller nedeniyle 90 derece köşelere sahip olamıyor. Güneşten olabildiğince fazla yararlanabilmek için U şeklinde inşa edilen evler, U’nun açık ucu 10-15 derece güneydoğuya bakacak şekilde planlanıyor.

İlginizi çekebilir:   Şehir ağacı

Earthship evleri gece görünümüEarthship evinin gece görünümBağımsız bir yaşamı hedefleyen Earthship’lerin 6 temel insan ihtiyacını karşılayacak sistemlere sahip olması gerekiyor.

1. Termal veya güneş enerjisi ile ısıtma ve soğutma
2. Güneş ve rüzgardan elektrik elde edilmesi
3. Kanalizasyonun arıtılması
4. İnşasında doğal ve geri dönüştürülmüş materyaller kullanılması
5. Su toplama
6. Gıda üretimi

Toplanan su arıtılarak içme ve kullanım suyu olarak depolanıyor, atık su (gri su) ve kanalizasyon giderleri de (siyah su) yine belirli arıtma işlemleri sonrası bitkileri sulamada kullanılıyor. Gri su arıtılarak yenilebilir bitkileri sulamada, siyah su ise yine arıtılarak dış mekan bitkilerini sulamada kullanılıyor.

İngiltere'deki ilk earthship evi
İngiltere’deki ilk earthship evi
Fotoğraf: Dominic Alves

Kaynağı belirtilmeyen tüm fotoğraflar: earthship.com

Yukarıda planı bulunan örnek bir yeryüzü evinin (earthship) inşaat aşamalarını aşağıda yer alan videoda görebilirsiniz.

Başka bir yeryüzü evi modeli

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın