Ekolojik Sivasspor Stadyumu

YORUM YAZIN 0
2007
Sivasspor Stadyumu
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Sivasspor’un 4 Eylül Stadyumu, Türkiye’de TOKİ tarafından yapılan ilk ekolojik stadyum olma özelliğini taşıyor.

Stadyumlarımız peş peşe doğayla dost yapılara dönüşüyor. Antalyaspor’un elektrik üreten stadyumundan sonra Sivasspor’un stadyumu da “ekolojik” özellikli statlarımız arasına girdi.

14 Ağustos 2016 tarihinde Sivasspor ile Tokatspor arasında oynanan hazırlık maçıyla hizmete açılan stadyumun kapladığı alan, 133.950 metre kare. Ek olarak yapılan spor tesisleri ve idari binalar ile birlikte toplamda 300 bin metre kare alan kullanıyor.

Enerji üretimi

25 bin seyirci kapasiteli stadyum, aktif enerji üretim sistemleri ile enerjisinin büyük bölümünü kendi üretiyor.

Sivasspor 4 Eylül Stadyumu iç görünümSivas’ın ağır kış koşulları dikkate alınarak tasarlanan stadyumun kuzey cephesi çift duvarlı olarak inşa edildi. İç cephede ise hava ile ısı yalıtımı sağlayacak bir alan oluşturuldu. Kuzeyde bulunan alan, güney cepheye doğru yaptığı sarmal hareket ile doğal hava akışlarına izin veriyor. Uygulama, hem kuzey rüzgarlarına kalkan oluşturuyor hem de güneyden gelen sıcak hava akımlarının stadyumun içine girmesini sağlıyor. Böylelikle binanın ısıtma ve havalandırması için harcanan enerji miktarı önemli ölçüde azalmış oluyor.

İlginizi çekebilir:   Reducetarian akımı

Sivasspor Stadyumu gece görünümüYaz aylarında ise, güneş panellerinin güneş ışınlarını dik alacak şekilde güney cepheye yerleştirilmiş olmasından dolayı, 10 saatlik gün ısınımı ve metrekare başına 150 vatlık enerji üreten standart bir güneş paneli ile günde 798 bin vatlık enerji üretiliyor.

Yağmur suyu

Stadyum, yağmur suyunu depolama özelliğine de sahip. Stadın çatısında oluşturulan yağmur suyu kanalı, yağan yağmur ve kar suyunun toplanmasını sağlıyor. Toplanan su, oluşturulan rezerv alanında biriktirilerek çevre sulamasında ve rezervuarlarda kullanılıyor. Bu sayede su tüketim miktarı da önemli derecede azalmış oluyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın