Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor?

YORUM YAZIN 0
14034
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Ortalama bir aile yılda yaklaşık 6 bin kilowatt saat elektrik harcıyor. Giderek artan bu tüketimle baş etmenin en etkili yollarından biri elimizdeki kaynakları tasarruflu olarak kullanmak. Bu tasarruf aynı zamanda sera gazlarının salınımını da azaltarak çevreye de fayda sağlıyor.

Elektrikli ev aletlerinin kullanımındaki küçük detaylar, ev içi elektrik tasarrufunda önemli bir etken. Cihazları doğru kullanmak kadar, elektrik verimliliği ve tüketimi ile ilgili bilgi veren enerji etiketlemeleri hakkında bilgi sahibi olmak da yeni veya ikinci el aletleri satın alırken doğru kararı vermek açısından çok önemli.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, enerji etiketiEnerji etiketlemesi

Elektrikli ev aletlerinde enerji verimliliği sınıflandırması, on gruptan oluşuyor. Bu gruplandırma A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle tanımlanıyor.

A+++ sınıfı en düşük enerji tüketim sınıfını, G sınıfı ise en yüksek enerji tüketim sınıfını ifade ediyor. Örneğin, evlerimizde kesintisiz olarak kullandığımız buzdolaplarının A sınıfı olanları G sınıfı olanlarına göre %56 daha az enerji harcıyor.

Günümüzde piyasada daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfı cihazlar yer alıyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, cihazlarHangi cihaz ne tüketiyor?

Buzdolabı
Evdeki elektrikli cihazlar içerisinde kesintisiz çalışan buzdolapları, toplam ev enerji tüketiminin % 31’ine karşılık geliyor. Buzdolaplarının elektrik tüketimleri iç hacimlerine yani büyüklüklerine göre değişim gösteriyor. A+ sınıfını örnek alırsak, mini bir buzdolabı saatte 20 watt, orta boy bir buzdolabı saatte 25 watt, büyük boy bir buzdolabı ise 40 watt elektrik harcıyor. Buzdolaplarının elektrik tüketimlerini en aza indirmek için ocak ve radyatör gibi ısı kaynaklarının yakınına koymamak, yaz ve kış ısı ayarlarını yapmak ve kapağını uzun süre açık bırakmamak gerekiyor.

Çamaşır makinesi
Evlerde vazgeçilmez olan çamaşır makinelerinin çeşidi ve ek özelliklerine göre elektrik tüketimleri değişiyor. Sık kullanılan A+ sınıfı, 5 kg yıkama kapasiteli bir çamaşır makinesi saatte 800 watt elektrik harcıyor. Harcanan elektrik tüketimini azaltmak için, tam dolduğunda çalıştırmak, kısa ve soğuk su programlarını tercih etmek gerekiyor.

Bulaşık makinesi
A+ sınıfı bir bulaşık makinesi saatte 1.800 watt elektrik tüketiyor. Ayrıca çalışmadıkları zaman da prize takılı olduklarında 0,1 watt/saat kadar fazladan enerji harcıyorlar. Tasarruf için en doğru yöntem ise makineyi tam kapasite dolu olduğu zamanlarda çalıştırmak.

Çamaşır kurutma makinesi
Özellikle son yıllarda eskiye oranla evlerde daha sık yer alan çamaşır kurutma makineleri iki saatlik bir kurutma döngüsünde 3.500 watt enerji kullanıyor. Bu harcanan enerji miktarını azaltmanın tek yolu ise giysi kurutmak için doğal yöntemleri kullanmak.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor. evde enerji tüketimiElektrikli fırın
Elektrikli fırınlar normal sıcaklıktaki çalışma ayarında saatte yaklaşık 2.000 watt elektrik harcıyor. Bu enerji kullanımını en aza düşürmek için çalışıyorken fırının kapağını açmamak gerekiyor. Açılırsa biriken ısının % 20’si kayba uğruyor.

İlginizi çekebilir:   Atıklardan kamu yerleştirmeleri yapan sanatçı topluluğu: Basurama

Ütü
Evlerde kullanılan elektrikli aletler arasında en yüksek elektrik tüketimine sahip olan aletlerden biri olan ütüler saatte 2.500 ile 2.800 watt arasında enerji harcıyor. Çamaşırların nemli olarak ütülenmesi ve ütü satın alırken gücünden çok buhar kapasitesi yüksek olanların tercih edilmesi elektrik tüketimini azaltıyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, elektrikli süpürgeElektrik süpürgesi
Elektrik süpürgelerinin emiş güçlerine göre elektrik tüketimleri değişiyor. Genellikle saatte 1.000 ile 2.000 watt arasında enerji harcıyorlar. Süpürgelerin emiş güçlerindeki azalma daha fazla enerji tüketimine neden oluyor. Bu nedenle filtrelerinin veya toz torbalarının sık değiştirilerek emiş gücünün yüksek tutulması enerjiden tasarruf sağlıyor.

Klima
Sıcak havaların vazgeçilmezi olan klimaların enerji tüketimleri büyüklüklerine ve kapasitelerine göre değişiyor. Klimalar, soğutma ve ısıtma kapasitelerine göre BTU olarak sınıflandırılıyor. Buna göre, soğutma yaparken 9.000 Btu bir klima saatte 900 watt ile 3.700 watt; 22.000 Btu bir klima 900 watt ile 6.800 watt; 44.000 Btu bir klima 13.000 watt elektrik harcıyor.

Klimaların tüketimlerini azaltmak için iç sıcaklık 24° C’nin üzerine çıktığında çalıştırmak, çalışırken kapı ve pencereleri kapatmak, hava sirkülasyonunun iyi olduğu yerlere kurulum yaptırmak gerekiyor.

Televizyon
Televizyonların enerji tüketimi türüne göre değişiyor. LED teknolojili televizyonlar LCD’lerden yaklaşık yüzde 25 , plazmalardan ise yüzde 40 daha az elektrik harcıyor. Örneğin 52 inç bir LCD ekran televizyon saatte 240 watt; 55 inç bir LED ekran televizyon ise saatte yaklaşık 190 watt enerji tüketiyor.

En fazla tüketimi ise tüplü televizyonlar yapıyorlar.

Dizüstü bilgisayar
Bilgisayarlar, evdeki elektrikli ev aletleri arasında ortalama elektrik tüketiminin yüzde 7,7’sini oluşturuyor. Dizüstü bilgisayarlar saatte 60 ile 90 watt elektrik kullanıyor. Tüketim, cihazdaki donanımlar ya da kullanım şekillerine göre artabiliyor. Örneğin oyun oynamak tüketimi artırıyor. Enerji sarfiyatını daha aza indirmek için ekran koruyucuyu devre dışı bırakmak, monitörün parlaklığını azaltmak gerekiyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, şarj aletleriOyun konsolu
Oyun konsolları en çok elektrik tüketen cihazlar arasında yer alıyor. Konsolların bir özelliği de bekleme modundayken bile saatte yaklaşık 23.3 watt harcıyor olmaları. Bu duruma tek çözüm, kullanılmadığı zamanlarda konsolu tamamen kapatmak. Prize takılı ama kapalı bir konsol saatte sadece 1 watt tüketiyor.

Şarj cihazları
Cep telefonları ve tabletlerin şarj cihazları, prize takılı oldukları zaman saatte yaklaşık 0.26 watt tüketiyor. Şarj edilen cihaz % 100 dolduğunda şarj bağlantısının kesilmesi tasarruf sağlıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın