Evde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz mikro yeşillikler

YORUM YAZIN 0
9372
Mikro yeşiller, çok besleyiciler
Fotoğraf: Kari Sullivan
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Mikro yeşiller, pek çok yemekle kullanılabiliyor
Fotoğraf: foam

Mikro yeşillikler, adından da anlaşıldığı gibi, yediğimiz sebze, ot, baharat ve baklagillerin tohumlarından çıkan ilk yapraklı halleridir. Evde kolaylıkla yetiştirilebilen mikro yeşillikler, yoğun bir besin kaynağıdır ve hızlı büyümeleri sebebiyle de yararlı enzimlerle doludur.

Mikro yeşillikler, son yıllarda özellikle gurme restoranların vazgeçilmezleri haline gelmiş durumdalar. Çeşitli renk ve şekilleri ile pek çok yemek ve tatlının yanında servis edilerek hem sofistike bir sunum hem de şaşırtıcı bir aroma sağlıyorlar.
 

Mikro yeşiller, rengarenk ve yoğun aromalı
Fotoğraf: Nick Saltmarsh

Yediğimiz her türlü bitkiden yetiştirilebilen mikro yeşillikler, yetişkin bitkinin tüm besin, vitamin ve mineral özelliklerini fazlasıyla taşıdıkları gibi daha yoğun tat ve aromaya sahipler. Buğday, nohut, fasulye, mercimek, bezelye gibi tohumlu bitkilerden, baharatlı otlardan, maydanoz, roka, lahana gibi yediğimiz pek çok sebzeden mikro yeşillikler elde etmek mümkün.

Mikro yeşillikler gövde ve yaprakları da dahil olmak üzere, 2 buçuk ila 7 buçuk santimetre arasında bir boya sahipler. Yaprakları, çok küçük olsa da, yetişkin bitkinin kısmen gelişmiş gerçek yapraklarıdır.

Mikro yeşillikleri evinizde, balkonunuzda hatta mutfak tezgahınızın üzerinde rahatlıkla yetiştirebilir, çiğ veya pişirerek tüketebilirsiniz.

 

Mikro yeşiller, 4. gün
Fotoğraf: Kevin Tao

Yetiştirme

 Tamamen yenilebilir olan her türlü bitkiyi kullanabilirsiniz.

Güneş ışığını alan, tercihen güneye bakan bir pencere yanı mikro yeşilliklerinizi yetiştirmeniz için yeterli olacaktır. Bulunduğunuz ortamın yeterince ışık almadığını düşünüyorsanız bir aydınlatma lambası da kullanabilirsiniz. Mutfak dolaplarının altına monte edilmiş lambalar bile işinizi görebilir.

İlginizi çekebilir:   Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi

Saksı olarak, derin olmayan, geniş bir kabı kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz saksı veya yetiştirme kabına 2 ila 5 santimetre yüksekliğinde saksı toprağı koyun. Mümkünse organik saksı toprağı tercih edin. Toprağı kaba koyduktan sonra mümkün olduğunca pürüzsüz ve düz hale getirin.

Tohumlarınızı toprağın üzerine eşit şekilde serpiştirin. Tohumları geceden ıslatıp sonra ekmek filizlenme süresini hızlandıracaktır. Ama ıslak tohumları dağıtmak kuru hallerine göre daha zordur. Seçim sizin!

Tohumları yerleştirme işleminiz bittikten sonra, üstlerini toprakla kapatın ve temiz su ile sulayın. Sulama işleminde mutlaka spreyli bir sulama kabı kullanın.

Çimlenmelerini beklerken tohumları eşit derecede nemli tutmak için günde birkaç kez sulayın ve gün boyu en az 4 saat ısı ve ışık almalarını sağlayın.

Hasat

Mikro yeşillikler, kullanılan tohum türüne bağlı olarak genellikle 2 ila 4 hafta içinde hasat etmeye hazır hale gelir. 

Mikro yeşiller, roka ve bezelye
Fotoğraflar: Heather

Yeterince büyüyünce, onları mutfak makası ile toprak seviyesinin üzerinde olacak şekilde kesin ve istediğiniz şekilde tüketin. Köklerinin toprakta kalması yeniden sürmelerini sağlayacaktır. Böylelikle mikro yeşillikleriniz yemekleriniz için her zaman hazır olacaktır.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın