Geri kazanılmış şezlong: Alex

YORUM YAZIN 0
2443
Geri kazanılmış şezlong: Alex, empresyonist tarz
Fotoğraf: © max & douglas
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Atıkların geri kazanımı ile ilgili her geçen gün yeni fikirler ve tasarımlar geliştiriliyor. Ünlü İtalyan mimar ve tasarımcı Alessandro Mendini de plastik atıkların geri kazanımı ile ilgili bir tasarıma imzasını attı.

Geri kazanılmış şezlong: Alex, origami
Fotoğraf: © max & douglas

Alessi markasıyla sanat ve tasarımı birleştirerek büyük ticari başarıyı yakalayan Alessandro Mendini, temel malzemesi kıyılmış plastik atık olan bir şezlong tasarladı. “Alex” adı verilen şezlong Ecopixel yöntemi ile üretildi.

Geri kazanılmış şezlong: Alex, ecopixel
Fotoğraf: cur8.com

Ecopixel yöntemi nedir?

Plastiklerin geri dönüşümü için yeni bir yöntem olan Ecopixel, Claudio Milioto ve Jan Puylaert tarafından geliştirildi. 120 derecede eriyen, özelliklerini kaybetmeden tekrar tekrar eritilebilen, yüzde yüz düşük yoğunluklu polietilen olan Ecopixel, kısaca geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilen bir plastik malzeme. Düşük erime sıcaklığı, üretim esnasında ekolojik etkisinin de büyük ölçüde azaltıldığı anlamına geliyor. Malzeme, renk pigmentlerini ham atık materyalinden homojenize etmeden, farklı şekil ve renklerde eritilebiliyor; böylece pikselli bir görünüm elde edilmesini sağlıyor.

Tasarımcılara ve mimarlara projeleri için uygun, özgün ve sürdürülebilir bir malzeme olarak önerilen Ecopixel, 24×24 milimetrelik küçük parçalardan oluşuyor. Üretim sürecinde rastgele eridikleri için sınırsız kombinasyonlara sahip olmaları ise her ürüne tek olma özelliği kazandırıyor.

İlginizi çekebilir:   Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi

Özgün form

Şezlongların güçlü geometrik formları net bir şekilde tanımlanmış origami çizgileri ile keskin, katlanmış bir form sağlıyor. Bu dinamik form, alışılagelmiş yuvarlak yüzeylere sahip şezlong görünümünü kökten değiştirerek, Alex’e daha çağdaş ve özgün bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca, Mendini’nin, şezlong tasarımında dikkatle seçtiği renkler Ecopixel yöntemiyle rastgele karışarak şezlongların her birinin benzersiz olmasını sağlıyor.

Geri kazanılmış şezlong: Alex, son derece dekoratif ve çağdaş
Fotoğraf: © max & douglas
Geri kazanılmış şezlong: Alex, Alessandro Mendini
Alessandro Mendini Fotoğraf: © max & douglas

Geri dönüşüm döngüsünün bir parçası olan her şezlong, ayrı ayrı numaralandırılıyor ve orijinal çizimin bir sertifikası ve numaralı kopyasıyla birlikte üretiliyor. Yüzde yüz geri dönüştürülebilir ve yüzde elli beşe kadar geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen şezlonglar, son derece sağlam. Hem iç hem de dış ortamlarda kullanılabiliyor, -10 dereceden +50 dereceye kadar dayanıklılık gösteriyor.

Alessandro Mendini, tasarımının Ecopixel sayesinde doku ve renk arasında güçlü bir ifade oluşturduğunu, çok renkli ve heyecan verici bir yaklaşım ortaya çıkararak doğayla bütünleşen empresyonist bir tarz yakaladığını vurguluyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın