Hidrojen itmeli ilk tren

YORUM YAZIN 0
2372
Hidrojen treni Coradia iLint
Fotoğraf: alstom.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çevre ile barış içinde yaşama düşüncesi, her geçen gün hayatımıza yeni teknolojiler kazandırıyor. Doğaya zarar vermeyecek veya zararı en aza indirecek bu teknolojik gelişmelerin bir yenisi de hidrojen itmeli ilk tren olan Coradia iLint.

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan treni olan Coradia iLint, Almanya’nın Salzgitter kentindeki bir test pistinde ilk yolculuğunu başarıyla gerçekleştirdi. Deneme sırasında saatte 80 kilometre hıza çıkan tren, çevreyi koruma adına teknolojik gelişimde önemli ve büyük bir adım oldu.

Hidrojen yakıt hücresi

Günümüzde kullanılan pek çok lokomotif elektrik enerjisi ile çalışıyor. Bu enerjiyi de genellikle dizel yakıtlı motorlardan alıyorlar. Daha temiz bir enerji için pek çok proje yürütülüyor, bir kısmı da hayata geçmiş durumda. Örneğin, Hollanda’daki tüm elektrikli trenler elektriğini rüzgar enerjisi ile üretiyor. Coradia iLint ise çekiş için elektrik enerjisi üreten bir hidrojen yakıt hücresi kullanıyor.

İlginizi çekebilir:   Geri dönüşüm, geri kazanım
Hidrojen treni Coradia iLint yolcu treni
Fotoğraf: railengineer.uk

Sıfır emisyon

Coradia iLint, sıfır emisyonlu bir tren. Hava kirliği yaratmıyor, doğaya sadece su buharı bırakıyor. Tamamen sessiz olan tren, birçok farklı yenilikçi unsuru birleştiriyor. Bu yenilikler, elektrik üretmek için temiz enerji dönüşümünü, aküler aracılığıyla esnek enerji depolamayı ve çekiş gücü ile mevcut enerji arasında akıllı yönetimi içeriyor. Elektriksiz şebekelerde çalışabilme özelliğine sahip olan Coradia iLint, yüksek tren performansını korurken sürdürülebilir tren üretimini de mümkün kılıyor.

Trenin test edilmesi için kullanılan hidrojen gazı, endüstriyel proseslerin atıklarından elde edildi. Gelecekte ihtiyaç duyulacak hidrojen yakıtını üretmek için ise rüzgar enerjisinin kullanılması planlanıyor.

Alman Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen Coradia iLint, yakıt hücresi teknolojisi yolu ile toplu taşıma trenleri için sıfır emisyon seçeneği sunan Alstom şirketi tarafından tasarlanıyor ve üretiliyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın