Hindistan’ın güneş enerjili ilk köyü

YORUM YAZIN 0
1465
Hindistan'ın güneş enerjili ilk köyü Dharnai
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hindistan'ın güneş enerjili ilk köyü Dharnai, sokaklarHindistan’da bulunan Dharnai köyü, yaşam için gerekli olan tüm enerjisini güneşten alıyor. Köy, Greenpeace India’nın girişimiyle “Merkezi Olmayan Yenilenebilir Enerji Sistemi” ile donatıldı.

Dharnai, Hindistan’ın en yoksul eyaletlerinden biri olan Bihar’ın küçük bir köyü. 2.400 kişinin yaşadığı köyde elektrik hiç olmamış. Dolayısıyla köy halkı modern enerji hizmetlerine erişimin yokluğunu yıllarca yaşamış. Sağlık hizmetlerine, suya ve yakıta ulaşmakta güçlük çekmiş. Ayrıca, elektrik olmadığı için inek gübresi, gazyağı lambaları ve odun gibi yakıtlar kullanılmış. Bu durum da evsel hava kirliliğine dolayısıyla hastalıklara ve erken ölümlere neden olmuş.

Hindistan'ın güneş enerjili ilk köyü Dharnai, sokak lambaları7 gün / 24 saat elektrik

Greenpeace India, ortakları CEED (Çevre ve Enerji Geliştirme Merkezi) ve BASIX (Geçim Promosyon Enstitüsü) ile birlikte, Merkezi Olmayan Yenilenebilir Enerji Sistemi (DRES) aracılığıyla köye elektrik getirerek insanların hayatlarını değiştirecek bir proje hazırladı. Proje, 20 Temmuz 2014’te faaliyete geçti ve Dharnai, tamamen güneş enerjisiyle güçlendirilen ilk Hindistan köyü oldu.

Sistem, 100 kilovat kapasiteye sahip. Solar mikro şebeke, köyde bulunan 450 eve, 50 ticari işletmeye, 60 sokak lambasına, iki okula, bir eğitim merkezine ve bir sağlık kuruluşuna 24 saat enerji üretiyor. Bir pil yedeklemesi ise gün boyunca elektriğin kullanılmasını sağlıyor.

Hindistan'ın güneş enerjili ilk köyü Dharnai, çocuklarGüneş enerjisinden sağlanan elektrik, köy halkının hayatında devrim yaratmış durumda. Günlük ve sosyal yaşamda getirdiği kolaylıkların yanı sıra, çiftçilerin temiz suya erişimini sağlıyor. Ayrıca halk, cep telefonu, internet gibi modern yaşamın nimetlerinden de faydalanabiliyor.

Fotoğraflar: © Greenpeace

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın