Hızlı tıbbi dağıtım: ZIPLINE

INDEX: Sürdürülebilir Tasarım Ödülleri 2017 / Vücut (Body) Kategorisi Ödülü

YORUM YAZIN 0
382
Index: Tasarım Ödülleri - Zipline
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Index: Tasarım Ödülleri - 2017Index: Tasarım Ödülleri - 2017Dünyanın en büyük tasarım ödülü olan INDEX: Ödülleri, küresel sorunlara yönelik sürdürülebilir tasarımları onurlandırıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan INDEX: aynı zamanda tasarımcılarla yatırımcılar arasında bir bağ oluşmasını sağlayarak küresel sorunlara yönelik geliştirilen pek çok tasarımın hayata geçmesini sağlıyor. İki yılda bir düzenlenen uluslararası yarışmada yaşamı iyileştirmek üzere tasarlanmış, binlerce tasarım arasından 5 yeşil tasarım ödüle hak kazanıyor.

INDEX: Ödülleri, içeriden dışarıya insan yaşamını kapsayan 5 ayrı kategoride değerlendiriliyor: Vücut, Ev, İş, Oyun-Öğrenme, Toplum.


Vücut (Body) Kategorisi

Vücut kategorisi; giyim, alet ve cihazlar, tedavi ve bakımda kullanılan yöntem/araçlar gibi vücutla ilgili tüm tasarımları kapsıyor. Kategori ayrıca, sağlık ve bakım ile ilgili sistem ve hizmetler ile hayati süreçler ve halk sağlığı ile ilgili stratejileri de içine alıyor.

Kategori Ödülü: ZIPLINE

Zipline, kan ve aşı gibi kritik tıbbi malzemeleri, ihtiyaç duyulan bölgeye hızla ulaştırmak için tasarlanmış dünyanın ilk ticari drone dağıtım sistemidir. Silikon Vadisi’nden Zipline ve Ruanda Hükümeti’nin çok ortaklı girişimi, Ruanda’nın 12 milyon vatandaşının her birine, ihtiyaç duydukları önemli tıbbi ürünlerin 15-35 dakika aralığında gönderilebilmesini hedefliyor.

Gelişmekte olan ülkelerde acil tıbbi malzeme tedarik etmek zor olabiliyor. Merkezi bir tesisten aşı ve kan göndermek ortalama olarak dört saat sürmekte, doğal bir felaket veya altyapı sorunu durumlarında ise bu süre artmaktadır.

İlginizi çekebilir:   Yağmur depolayan su damlası, Raindrop

Zipline, kritik tıbbi malzemeleri hızlı ve verimli bir şekilde sunmak için basit bir sistem kullanıyor. Sağlık çalışanları bir talep ilettiklerinde, ürünler en yakın dağıtım merkezinde paketlenerek bir drone ile bölgeye gönderiliyor. Paraşütle uçaktan atılan paket yüksek derecede hassasiyetle hedef bölgeye indirilebiliyor.

Tek bir drone, 1.5 kilo yükü 150 kilometreye kadar taşıyabilmekte ve her türlü hava koşulunda 24 saat içinde 500 teslimat gerçekleştirebilmektedir. 500 teslimatın toplam maliyeti ise yaklaşık olarak motosiklet veya ambulans ile yapılan bir gönderimin maliyetine eşittir.

Zipline 2017’de Batı Ruanda’daki 21 kan nakli tesisine kan götürmeye başladı. 2018 yılında ise Maryland’in uç noktaları, Nevada ve Washington’da kan ve ilaç taşınmasına başlanacak.

Fotoğraflar: Index: web sitesi (designtoimprovelife.dk)

 

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın