Kıyıya vuran cansız balina

YORUM YAZIN 0
3850
Kıyıya vuran cansız balina kurulumu, Londra
Londra / İngiltere
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Bir sabah evden çıkıyorsunuz ve kentinizde bulunan nehrin kenarında veya sahilde bir balinanın cansız bedeni ile karşılaşıyorsunuz. Etrafında da özel giysili bilim insanları incelemeler yapıyor. Duygusallaşıyorsunuz ve bir insan olarak aklınıza ilk gelen ekolojik dengedeki bozulmanın boyutunun ne kadar da vahim bir hale geldiği oluyor. Balina aslında bir kurulum, gerçek değil. Bilim insanları da kurgusal tiyatronun oyuncuları. Balinanın bedeni gerçek olmasa da ilk gördüğünüz anda içinizde yarattığı duygular gerçek. Amaç da bu zaten…

Kıyıya vuran cansız balina kurulumu, Antwerp
Antwerp / Belçika

Belçikalı Kaptan Boomer Kollektifi’nin hazırladığı bir kopya olan cansız balina bedeni kurgu ile gerçeklik arasında bir oyun yaratarak ekolojik sistemimizin bozulmasına dikkat çekmek için devasa bir metafor oluşturuyor. Etkileyici kurulum, çevre bilinci ile ilgili farkındalığını artırmak amacını taşıyor.

Kıyıya vuran cansız balina kurulumu, oldukça gerçekçiMaket geceden hazırlanıyor

Serbest ve erişilebilir bir kamusal alanda kurulan balina maketi oldukça gerçekçi bir görünüme sahip. Heykel gece boyunca sahile yerleştiriliyor ve maket üzerinde kanama efekti hazırlanıyor. İnsanların çok yakına gelmesini önlemek için balinanın etrafı çitlerle çevrilerek yaklaşık yedi metrelik bir daire oluşturuluyor. Projeyi daha da inandırıcı hale getirmek için, kurulumun en ucuna konu ile ilgili bilgi vermek ve insanları eğitmek üzere bilim insanları gibi giyinmiş aktörler yerleştiriliyor. Aktörler, hayali bir organizasyon olan Kuzey Denizi Balina Birliği’nin bilimsel araştırma yapan resmi görevlileri rolü oynuyorlar.

İlginizi çekebilir:   Geri dönüşüm, geri kazanım

İnsanlar çok etkileniyor

Kurulumların yapıldığı kentlerde balina çevresinde büyük kalabalıklar oluşuyor ve insanlar arasında yoğun bir etkileşim yaşanıyor. Balinanın cansız bedeni ile karşılaşan insanlar doğa ile olan bağlarının bozulduğunu hissediyorlar. Kurmaca ile gerçeklik arasındaki oyun ise bu rahatsızlık duygusunu güçlendiriyor. İnsanlar merak ediyorlar, yardım teklif ediyorlar ve bilgi istiyorlar.

Kıyıya vuran cansız balina kurulumu, Scheveningen
Scheveningen / Hollanda

Ekip, insanlara balinaların yaşamı, organları ile ilgili geniş bilgi veriyor ve deniz kirlenmesi gibi çevreyi olumsuz etkileyen konular hakkında bilinçlendirici konuşmalar yapıyor.

Yedi şehirde kuruldu

Kollektif, balina kurulumunu 2013 yılından beri yapıyor. İlk kurulum Londra’daki Thames nehri kıyısında balina avcılığının yapıldığı ve balina yağının işlendiği Greenwich ve Docklands’da kuruldu. Etkinlik büyük ilgi gördü; balinayı görmek için binlerce kişi geldi. Kurulum, BBC haberleri, The Guardian ve uluslararası medyada yer aldı.

Kıyıya vuran cansız balina kurulumu, Paris
Paris / Fransa
Fotoğraf: ARTS in Paris

Kurulum daha sonraki yıllarda sırasıyla İspanya Valencia’da, Hollanda Scheveningen’de, Belçika Oostende ve Antwerp’de, Almanya Duisburg’da ve Fransa Rennes’de yapıldı. Son kurulum ise Temmuz 2017 tarihinde yine Fransa’da, bu kez Paris’in Seine nehri kıyısında gerçekleştirildi.

Fotoğraflar: captainboomercollective.org

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın