Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı

YORUM YAZIN 0
2077
Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı, öğrencilerGüneş, en ucuz, en temiz, en erişilebilir ve en sürdürülebilir enerji kaynağı olma yolunda hızla ilerliyor. Sanatçı Olafur Eliasson tarafından kurulan Little Sun / Küçük Güneş Vakfı, öğrencilere güneş enerjili ışık kaynaklarına erişim sağlamayı amaçlayan “Güneş Çocukları Okulu” projesi kapsamında, Ruanda’da, beş okula toplam 3.200 güneş enerjili lamba dağıttı.

Olafur Eliasson, ışık, su ve hava sıcaklığı gibi temel materyaller kullanarak heykeller ve büyük ölçekli yerleştirmeler yapan İzlandalı – Danimarkalı bir sanatçı. 2012 yılında mühendis Frederik Ottesen ile birlikte kurduğu Küçük Güneş Vakfı, güneş enerjisini, uzak okullar, mülteci kampları ve doğal afet bölgeleri gibi savunmasız, şebekeden uzak topluluklara ulaştırmayı amaçlıyor.

Güneş Çocukları Okulu projesi

Vakıf, ilk resmi sosyal çalışması olan “Güneş Çocukları Okulu” projesi ile Ruanda’nın Kamonyi bölgesinde bulunan beş okuldaki öğrencilere gece ders çalışmaları, oyun oynamaları ve sosyalleşmeleri için ışık sağlamak amacıyla 3.200 adet güneş enerjili lamba dağıttı. Proje, Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında yer alan “herkes için iklim adaleti ve enerji erişimi” içeriğine uygun olarak Ruanda Eğitim Bakanlığı ile birlikte hayata geçirildi.

Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan Ruanda Cumhuriyeti’nin güney eyaletindeki Kamonyi bölgesinde yaşayan nüfusun % 96,5’inin elektriğe erişimi bulunmuyor. Okullarda da durum farklı değil. Bölgedeki 93 ilköğretim okulunun yarısından azı ancak elektriğe erişebiliyor.

Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı, gaz lambası
Öğrenciler daha önce gaz lambası ile çalışıyorlardı

Öğrenciler her gün okuldan döndükten sonra, ailelerine tarımsal alanlarda veya ev işlerinde yardımcı olmak zorundalar. Derslerine çalışmak ve ödevlerini yapmak için ancak gece saatlerinde vakit bulabiliyorlar. Bu da ışık olmadan çalışmak anlamına geliyor. Çözüm ise hem pahalı hem de göz sağlığına zararlı olabilecek gazyağı lambaları, mumlar veya batarya ile çalışan meşaleler oluyor.

İlginizi çekebilir:   Doğanın aşkla buluşması: Güller

Güneş Çocukları Okulu projesi kapsamında 2018 Şubat ayı boyunca dağıtılan küçük güneş lambaları, öğrencileri sürdürülebilir ışık kaynağına ulaştırdığı gibi, 100 öğretmenin de güneş enerjisiyle çalışan telefon şarj cihazları edinmelerini ve bu sayede çevrimiçi öğrenim araçlarına erişimlerini de sağladı.

Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı, öğretmenler
Öğretmenlere güneş enerjili şarj cihazı dağıtıldı

Yerel makamlar, projeyi enerji tedarikinin uzun vadede genişletilmesinde önemli bir adım olarak görüyorlar. Proje ile ilgili ayrıntılı izleme ve değerlendirme sürüyor. Önümüzdeki aylarda katılımcı okulların daha da artırılması için fon oluşturma çalışmaları ise hızla devam ediyor.

Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı, güneş lambası
Güneş lambası

Küçük güneş lambası ve solar şarj cihazı

Olafur Eliasson tarafından tasarlanan taşınabilir güneş lambası, güneş enerjisi ile şarj oluyor ve güneşsiz ortamda 50 saate kadar yumuşak ışık veriyor.

Yine Olafur Eliasson’un tasarımı olan yüksek performanslı solar şarj cihazı, taşınabilir ve kullanımı kolay bir ünite halinde. 155 saate kadar ışık sağlayan cihaz, akıllı telefonlar ve tabletler gibi tüm küçük cihazları şarj etme özelliğine sahip.

Eğitimi, güvenliği ve yaşam kalitesini pek çok yönden olumlu olarak etkileyen Güneş Çocukları Okulu projesi, 2017 Milan Tasarım Haftası’nda “Deneyim” kategorisinde tasarım ödülüne layık görüldü.

Fotoğraflar: Little Sun Foundation / littlesunfoundation.org / littlesun.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın