Küresel kirlenmenin çarpıcı kareleri: Kehanet

YORUM YAZIN 1
1864
Küresel kirlenmenin çarpıcı kareleri: Kehanet, The Prophecy, Fabrice Monteiro
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Fotoğraf sanatçısı Fabrice Monteiro, “The Prophecy / Kehanet” isimli serisinde dünyadaki ekolojik yıkımı ve küresel kirlenmeyi çarpıcı görüntüler ile gözler önüne seriyor. Sanatçı, tüketim alışkanlıklarımızın tahrip ettiği, atıklara boğulmuş dünyamızı moda sahneleri ile hikayeleştiriyor.

Fabrice Monteiro kültürlerarası bir yaşam öyküsüne sahip. Belçika Namur’da doğmuş, Afrika’da Benin Cumhuriyeti’nde büyümüş, şimdi ise Senegal Dakar’da yaşıyor ve çalışıyor. Endüstri mühendisliği eğitimi alan sanatçı, bir süre model olarak çalışmış, fotoğraf kariyerine de o dönemlerde başlamış. Dünyadaki ekolojik sorunlara duyduğu sorumluk ise sanatçıyı bu konuda bir proje yapmaya itmiş ve Kehanet serisi böylece hayata geçmiş.

Küresel kirlenmenin çarpıcı kareleri: Kehanet, The Prophecy, Fabrice Monteiro, 1Projesinde çevre tahribatının sert gerçeğini vurgulamak için modayı metafor olarak kullanan Fabrice Monteiro, geleneksel Batı Afrika maskeleri ve görüntülerinden ilham alıyor. Yarattığı kompozisyonlarda ise petrol havuzlarını, çöp yığınlarını ve kurak bozkırları sahneleyerek çarpıcı görüntüler oluşturuyor. Böylece dünyada gözümüze güzel görünen her şeyi hızla kaybediyor olduğumuzun ve herkesin bu durumdan sorumluluk duyması gerektiğinin altını çiziyor.

Küresel kirlenmenin çarpıcı kareleri: Kehanet, The Prophecy, Fabrice Monteiro, 11Dünyaya gönderilen ruhlar

Fabrice Monteiro Kehanet serisini oluşturan hikayesinde, Yunan mitolojisinin yeryüzünü simgeleyen tanrıçası Gaia’dan yola çıkıyor. Oluşumu milyonlarca yıl süren dünyanın 200 yılda yok olma aşamasına geldiğini gören Gaia hastalanır ve son çare olarak ruhlarını dünyaya göndermeye karar verir. Ruhların görevi insanlara görünerek onlara bir uyarı mesajı vermektir.

İlginizi çekebilir:   Dünyanın ilk yeraltı parkı projesi: Lowline

Yarattığı hikayeye uygun olarak iki yıl boyunca on üç fotoğraf çeken sanatçı, seride yer alan kostümlerin tasarımında ve maskelerin stilize edilmesinde Senegalli moda tasarımcısı Doulcy ile işbirliği yapıyor. Serideki her kostüm plastik atık, küresel ısınma, iklim değişimi gibi tek bir çevre sorununa değiniyor ve çekim yapılan alanlardan toplanan gerçek atıklarla oluşturuluyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde sergilenen ve bazı önemli müzelerin kalıcı koleksiyonlarına giren Kehanet serisinin ilk çalışmaları Afrika’nın en kirli köşelerine ait. Ancak sanatçı projesinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu söylüyor ve bundan sonraki çalışmalarında diğer kıtalara da giderek dünyanın her yerindeki çevresel tahribatları görüntülemek istiyor.

Fotoğraflar: © Fabrice Monteiro /fabricemonteiro.viewbook.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın