Kutsal tren istasyonu Kayashima

YORUM YAZIN 0
2616
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Kayashima Tren İstasyonu, 1968 yılı
Kayashima Tren İstasyonu, 1968

Kayashima İstasyonu, 1910 yılında Osaka’nın kuzeydoğu banliyösü Neyagawa’da kullanıma açılmış bir tren istasyonu. İstasyon, varlığı ilk yerel tarihi kayıtlardan çok daha eskilere dayanan büyük bir kafur ağacının* yanına inşa edilmiş. Ağaç, uzun yıllar boyunca dalları ve yapraklarıyla yolcuları karşılamış, uğurlamış, bekleyenleri güneş ve yağmurdan korumuş.

Yerel nüfusun artmasıyla artan ihtiyaca cevap verebilmek için 70’li yıllarda istasyonun büyütülmesi planlanmış. 1972 yılında, yaklaşık 700 yaşında olduğu belirlenen kafur ağacının kesilmesini de öngören mimari planlar onaylanmış. “Yaşlıymış zaten” diye düşünebilirsiniz ama bu yaş, 2000 yıl yaşayan kafur ağaçları için genç sayılabilecek bir yaş. Daha sonra ise her ne olduysa istasyon yetkilileri tarafından karar değiştirilerek ağacın korunmasına ve istasyonun etrafına inşa edilmesine karar verilmiş.

Kayashima Tren İstasyonu

Hikayenin bu kısmı ile ilgili farklı görüş ve yorumlar var. Bazıları planların değiştirilme sebebinin Japon halkın doğa sevgisi olduğunu ileri sürerken, diğerleri bu kadim ağaçla ilgili doğa üstü hikayeler anlatarak sebebin ağacın lanetinden korkulması olduğunu söylüyorlar. Ağacın dallarını kesmeye çalışan işçilerin başlarına kötü şeyler geldiği, ağacın dallarında büyük beyaz yılanların dolaştığı, üzerinden gizemli dumanlar çıktığı, ağacın büyük güçler tarafından korunduğu gibi hikayeler kulaktan kulağa dolaşıyormuş o yıllarda.

Kayashima tren istasyonuSebep ne olursa olsun, inşaatı 1980 yılında tamamlanarak açılan istasyonun şu anda hem bölge halkı hem de turistler için çok özel bir yeri ve çekiciliği var.

Kayashima tren istasyonu alt kat, kafur ağacı
Kayashima tren istasyonu giriş katı
Kayashima tren istasyonu kafur ağacın
Kayashima tren istasyonunun üst katı

Genişletilen istasyonun  giriş kısmında ağacın gövdesinin etrafında küçük bir tapınak inşa edilmiş, yolcuların trene binip indiği üst katta ise tehlikeleri önlemek için ağacın etrafı

cam plakalarla kapatılmış. Kayashima İstasyonu’nun çatısındaki delikten başını çıkarmış kafur ağacı, bölge halkının duyarlılığı sayesinde daha uzun yüzyıllar boyunca büyümeye devam edecek.

İlginizi çekebilir:   Royal Mail’den “temiz” dağıtım

Ağacın dallarının göründüğü istasyonun üst katına yerleştirilen plakada şunlar yazıyor:

Kayashima istasyonu kafur ağacı tabelaKayashima’nın Büyük Kusu (Kafur) Ağacı
Bu büyük kusu ağacı yaklaşık 20 metre boyundadır ve gövdesinin çevresi 7 metre civarındadır. 700 yaşında olduğu tahmin edilmektedir ve en eski zamanlardan beri bölgenin yerlileri tarafından Kayashima’nın Büyük Kusu Ağacı olarak bilinmektedir.
Showa 47’nin Kasım ayında (Kasım 1972) ulaşım kapasitesini artırmak için Doi ve Neyagawa sinyal istasyonları arasında yüksek dört hatlı tren yolu inşaatı başlamıştı.Tüm yerel halkın kusu ağacı için sahip olduğu duygulara cevap vermek ve yeni nesillerin görebilmesi için Kayashima istasyonunu inşa ederken için ağacın yerinde kalmasına karar verildi.Ülkenin hiçbir yerinde, çatısı ağaç için delinmiş bir istasyon platformu göremezsiniz. Özgün kokusu ve engin yeşilliği ile insanların yaşamını zenginleştiren ve huzur veren kusu ağacı özenle beslenip korunmaktadır.
Ağacın tabanında, istasyonun çıkışında, yerli halkın kutsal kusu ağacıyla tanışıp yakınlaşabilmesi için Showa 55’de (1980) restore edilen Kawashima Tapınağı yer almaktadır.
Keihan Electric Railway Co, Ltd

Kafur ağacı
Kafur ağacı
* Kafur ağaçları, daha çok uzak doğuda ve tropik iklim kuşağında yetişen boyları 20-30 metreye ulaşabilen büyük ağaçlardır. 2000 yıl yaşayan kafur ağacının yaprak, kabuk ve gövdesinden çıkartılan uçucu yağdan kafur elde edilir. Kalp ve solunum antiseptiği olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple kafur taşıyan preparatlar buğu olarak veya kafur merhemleri, göğüs ve sırta sürülerek kullanılır. Kafur, ayrıca sabun ve selüloz sanayilerinde kullanılmaktadır. Türkiye’ye yılda 10-15 ton kadar kafur ithal edilmektedir.

Kayashima Tren İstasyonu kafur ağacı

Fotoğraflar: Studio Ohana

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın