LED’ler, aydınlatmada yeşil seçenek

YORUM YAZIN 0
1109
LED aydınlatmalar, evlerin yeşil seçeneği
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
LED aydınlatmalar, evlerin yeşil seçeneği
LED filamanlı bir ampul

Elektrik tasarrufunda en üst seviyeye sahip olan LED aydınlatmalar hızla gelişen teknolojileri ile son yılların en çevreci seçeneğini oluşturuyor. Kullanım ömürlerinin uzun olmasından dolayı da oldukça ekonomikler.

Rus bir radyo teknisyeni olan Oleg Vladimirovich tarafından 1920’li yıllarda keşfedilen, 1962 yılında da ilk kez ticari olarak piyasaya sürülen LED’ler özellikle son on yılda yaşadıkları gelişimle özel ve genel aydınlatmada vazgeçilmez olmaya doğru ilerliyor.

LED ismi, “Light Emitting Diode”un baş harflerinden oluşuyor. Türkçede “Işık Yayan Diyot” anlamına geliyor. Kısaca, yarı-iletken bir dizi ışık yayan diyot serisi olarak tanımlamak mümkün. Günümüzde ev ortamında kullanılan LED ampulleri, bilinen vida tabanlı standart şekilleri ve bağlantılarıyla kullanıyor.

LED aydınlatmalar, evlerin yeşil seçeneği, çeşitler
LED çeşitleri Fotoğraf: Geoffrey.landis

Düşük enerji tüketimleri ve uzun ömürleri ile son derece verimli bir aydınlatma seçeneği oluşturan LED aydınlatmaların yararları sadece enerji tasarrufu ve dayanıklılık değil. Küçük boyutta olmaları, çeşitli dalga boylarında ısınma gecikmesi olmadan parlak ışık verebilmeleri ve hemen her koşulda sorunsuz kullanılabilmeleri de LED’leri diğer aydınlatmalardan çok daha avantajlı hale getiriyor.

Daha parlak ışık, daha düşük enerji tüketimi

Bir lambanın parlaklığı ışık akış birimi olan lümen ile tanımlanıyor. Lümen, elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüştüğü noktada bir ampulden elde edilen ışık miktarını gösteriyor. Kısaca, bir ampulün lümen değeri ne kadar yüksekse ışığı da o kadar parlak demektir.

LED aydınlatmalar, evlerin yeşil seçeneği
Fotoğraf: Zátonyi Sándor

Ampül veya aydınlatma cihazı satın alırken enerji tüketim değeri olan watt gücüne değil, lümen değerine bakmak gerekiyor. Lümen değeri daha yüksek olan ampul daha parlak ve daha aydınlık ışık yayacaktır.

Klasik ampullere kıyasla çok daha yüksek lümen değerine sahip olan LED ampuller, klasik ampullerin gereksinim duyduğu enerjinin sadece % 10’unu kullanarak aynı parlaklığı sağlıyorlar.

İlginizi çekebilir:   Kendi kendine yeten mikro ev: Ekokapsül

Daha uzun ömür

LED aydınlatmalar hayatımıza girmeden aydınlatmanın büyük kısmı akkor flüoresan, ve halojen lambalar ile yapılıyordu. LED’lere göre çok verimsiz olan akkor lambalar watt başına sadece 10-17 lümen ışık verimliliğine sahip. Ayrıca, 1000 saatlik ömürleri de LED’lere kıyasla oldukça kısa. Akkor lambalara göre daha verimli olan flüoresan ampuller watt başına yaklaşık 60 lümen ışık verimliliğine sahip ve 6.000-15.000 saatle daha uzun kullanım ömürlü. LED’lerden önceki en verimli aydınlatma olan halojenler ise watt başına 75 ile 100 lümen arasında ışık etkinliğine sahip. Ampul ömürleri, flüoresan ampullerle aynı ama aydınlatmadan önce 5-7 dakikalık bir ısınma süresi gerektiriyor.

LED aydınlatmalar, evlerin yeşil seçeneği, fener
LED lambalar uzun süredir fenerlerde de kullanılıyor

LED ampuller ise, en az 50.000 saatlik bir kullanım ömre sahip. Üstelik ömrü diğerleri gibi açma kapama sayısıyla azalmıyor. Ayrıca, ısınma süresi gerektirmedikleri için de açılır açılmaz tam parlaklık sağlıyorlar.

Bitkilerle etkileşim

LED’lerin keşfedilen bir yanı da sebze ve süs bitkileri üzerindeki şaşırtıcı etkileri. Seralarda kullanılan LED ışık kaynakları bitkilerin minimum sürede, bol miktarda ve yüksek kalite üretilmelerine olanak sağlıyor.

LED aydınlatmalar, evlerin yeşil seçeneği, bitkilerle etkileşim
Fotoğraf: plantozoid.com

Çeşitli bitkiler ve süs çiçekleri üzerinde yapılan deneylerde elde edilen verimin tarla koşullarında yetişenlerle karşılaştırılabilir olduğu saptanmış. Ayrıca, LED’ler soğuk olduğu için, bitkiler aşırı ısınmaya maruz kalmadan ışık kaynaklarına çok yakın yerleştirilebiliyor. Böylece yoğun ekim için sıcak ışıklandırmaya göre daha az yer gerektiriyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın