Liuzhou Orman Şehri

YORUM YAZIN 0
2914
Liuzhou Orman Şehri, yukarıdan görünüm
Liuzhou Orman Şehri'nin üstten görünümü
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Liuzhou Orman Şehri, planÇin’de inşası devam eden Liuzhou Orman Şehri, evlerin, ofislerin, otel, hastane ve okulların tamamen bitki ve ağaçlarla kaplı olduğu bir şehir olarak tasarlanıyor. Tamamlandıktan sonra, 30.000 kişiye ev sahipliği yapacak olan şehir, yılda yaklaşık 10 bin ton karbondioksit ve 57 ton kirletici emecek; yaklaşık 900 ton oksijen üretecek.

Dünyada ilk defa yenilikçi bir kentsel yerleşim, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerjinin kullanılması ile biyolojik çeşitliliği artırma ve kentsel alanlardaki hava kirliliğini etkili bir şekilde azaltma mücadelesini bir araya getiriyor.

Liuzhou Orman Şehri, panoramikÇin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan Liuzhou kenti yakınlarında kurulan kent, toplam nüfusu 3 buçuk milyon olan Liuzhou kentinin küçük bir kısmında yer alacak ve Liu nehri boyunca 175 hektarlık bir alanı kaplayacak. Bölgeye yaklaşık 30.000 kişilik yeni ofisler, oteller, hastaneler, okullar ve evler inşa edilecek. Liuzhou Belediyesi Kentsel Planlama departmanı tarafından yürütülen ve 2020 yılında tamamlanması planlanan proje, Çin’deki hava kirliliği sorunu ile mücadele etmeyi amaçlıyor.

Liuzhou Orman Şehri, evler detayKent, İtalyan tasarım firması Stefano Boeri Architetti tarafından tasarlandı. Milano’daki Dikey Ormanı da tasarlayan mimar Stefano Boeri, bitki örtüsü ile kaplanmış bir mahalle kurmanın şehrin kirlilik seviyesinin azaltılmasına çok ciddi yardımı olacağına inanıyor.

İlginizi çekebilir:   Çöplükten ormana, Metro-Forest

Liuzhou Orman Şehri, kendi kendine yeten bir kentsel yerleşimOrman şehri, kendi kendine yeten bir kentsel yerleşim biriminin tüm özelliklerine sahip olacak. Kentte elektrik için jeotermal enerji ve bina çatılarına yerleştirilecek güneş panelleri kullanılacak. Elektrikli ve hızlı bir demiryolu hattı ise kent sakinlerinin Liuzhou’ya ulaşmasını sağlayacak.

Bir milyon bitki

Liuzhou Orman Şehri’nde, toplam 40 bin ağaç ve yüzden fazla türün oluşturacağı yaklaşık bir milyon bitki yer alacak. Bitkiler, sadece parklarda, bahçelerde veya sokaklarda değil, aynı zamanda bina cephelerine de yayılacak. Bina üzerine her büyüklükte ve özellikte bitkiler ve ağaçlar dikilecek.

Liuzhou Orman Şehri, evler Bitkiler, tahmini 10 bin ton karbondioksit ve 57 ton kirletici emecek. Bu değer, 2.100’den fazla arabanın trafiğin dışına atılmasına eşdeğer görülüyor. Bitkilerin varlığı, ayrıca ortalama hava sıcaklığını düşürecek, gürültüyü engelleyecek ve canlı türlerin biyo çeşitliliğini artıracak.

Fotoğraflar: stefanoboeriarchitetti.net

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın