Merdivenlerle parka dönüştürülmüş çarpıcı bir kamu binası: ACROS Fukuoka

YORUM YAZIN 0
3456
Fotoğraf: YongSIC
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Japonya’nın Fukuoka kentinde bulunan kompleks yapı, yeni değil. 1995 yılında yapılmış. Yani yeşil bina kavramının henüz pek revaçta olmadığı, yeşil çatıların ise tek tük görüldüğü yıllarda. Sözün kısası, ACROS Fukuoka ekolojik mimarinin öncü örneklerinden biri.

ACROS Fukuoka yukarıdan görünümüACROS Fukuoka teras bahçeleri detayACROS Fukuoka, uluslararası bir konferans salonu ve kültürel amaçlı bir kamu binası. Fukuoka şehrinin tam ortasında yer alan yapı, içinde bir de alışveriş merkezi barındırıyor. ACROS, “Asya Kavşakları” anlamına geliyor. Dağ gibi yükselen yeşil basamaklı bahçesi ile birçok kişiyi büyüleyen bina, Fukuoka’nın simgesi olarak kabul ediliyor.

Teras merdivenler

Binanın güney cephesine yerleştirilen ve bitki örtüsü ile kaplanan teras şeklindeki 15 basamak, ACROS Fukuoka’ya 100 bin metrekarelik bir park kazandırmış durumda. Binanın tepesine tırmanan basamaklar zeminden yaklaşık 60 metre yüksekliğe kadar uzanıyor. Bahçe teraslarında, dört mevsimin değişikliklerini temsil eden 120 türden 50 bin bitki bulunuyor. Yeşil çatı, binanın sıcaklığını dengede tutarak enerji tüketimini azaltıyor, yağmur sularının akışını engelliyor. Ayrıca böcek ve kuşların yaşamını destekliyor.

İlginizi çekebilir:   İleri dönüşüm

ACROS Fukuoka teras bahçeleriBina, büyük yarım daire biçimindeki atriyumu ve üçgen şeklinde tasarlanmış lobisi ile yeşilliklerle kontrast oluşturarak yapıyı daha vurucu bir görünüme kavuşturuyor. Her teras katında, meditasyon, dinlenme ve kentin tıkanıklığından kaçmak için özel bahçeler bulunuyor. Üst teras ise büyük bir belvedere dönüşerek Fukuoka koyunun ve çevredeki dağların manzarasını sunuyor. Teras basamaklarının üzerinde oluşturulan şelaleler havuzlara akarak birbirlerine bağlanıyor. Böylece su sesi ile hem psikolojik rahatlama sağlanıyor hem de kentin gürültüsü maskelenmiş oluyor.

Yenilikçi bir kentsel model

Bina, yeşil mimarinin öncülerinden Emilio Ambasz tarafından tasarlanmış. Şehir merkezinde kalan son yeşil alan üzerine inşa ediliyor olması nedeniyle, sanatçı yeşil alanı mümkün olduğunca korumak istemiş.

ACROS Fukuoka yandan görünüm
Fotoğraf: Pontafon

Tasarım, ortak bir kentsel sorun için güçlü ve yeni bir çözüm öneriyor: Binanın ticari olarak başarı kazanması ve halkın yeşil alana duyduğu ihtiyacın karşılanabilmesi. ACROS Fukuoka, yenilikçi bir kentsel model yaratarak her iki ihtiyacı tek bir yapıda çözüme ulaştırıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın