Mimarinin sürdürülebilir tarımla birleşimi

YORUM YAZIN 0
2035
Mimarinin sürdürülebilir tarımla birleşimi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Mimarinin sürdürülebilir tarımla birleşimi, teraslarVietnam’da inşa edilen Teraslar Evi, mimariyi tarımla birleştirerek mimarların sürdürülebilir tarımın temeli olarak gördükleri ve “Agritecture” olarak adlandırdıkları yeni bir tipoloji oluşturmayı hedefliyor.

Gelecekteki yaşam için gıda kaynaklarının güvence altına alınması amacıyla kentsel alanlardaki tarım arazilerinin genişlemesi oldukça önem taşıyor. Tarım, şehir sakinlerini hem doğaya daha yakınlaştırmaya yardımcı oluyor hem de tarım konusunda ilk elden tecrübe kazandırıyor.

Agritecture’a odaklanan Teraslar Evi, Vietnam’ın Ha Tinh şehrinde bulunan kentsel alanlarda sürdürülebilir tarım yapmak için çok önemli bir örnek oluşturuyor. Ülkenin teraslı pirinç tarlalarından esin alınarak tasarlanmış olan teraslar, iç ve dış yaşam arasındaki sınırları en aza indirmeyi amaçlıyor.

İlginizi çekebilir:   Yüzen ekolojik evler

H & P mimarlık ofisi tarafından tasarlanan yapı, basamaklı arka teraslar ile katmanlı bir ev görünümünde. Binada her biri doğal bitki örtüsü içeren dokuz erişilebilir beton teras yer alıyor. Teraslı tasarım, hem yapının hem de ekinlerin doğal ışıktan yararlanmasını en üst düzeye çıkarıyor. Ayrıca, konutun tropikal hava koşullarından korunmasını sağlarken aynı zamanda evdeki toz, gürültü ve ısı miktarını da kısıtlıyor. Teraslar, basamaklı merdivenlerle birbirine bağlanıyor ve entegre bir sulama sistemi ile düzenli olarak sulanıyor.

Fotoğraflar: nguyen tien thanh

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın