Mobilyalarda FSC sertifikalı sürdürülebilir ahşap

YORUM YAZIN 0
2657
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çevre konusunda bilinçlenme sayesinde çevreye karşı duyarlılık ve sorumluluk her geçen gün artıyor. Doğayla dost seçimler yapmak, sadece dünyamız değil, sağlımız için de son derece olumlu etkiler yaratıyor.

Çevre dostu mobilyalar“Yeşil yaşam” olarak kısaca tanımlayabileceğimiz bu sürdürebilirlik hareketi hayatımızın pek çok alanında seçimlerimizi yeşilden yana etkiliyor. Bu durum mobilyalarımız için de geçerli. Artık ev veya ofislerimizi döşerken çevreye duyarlı tercihler yapabilmemizi sağlayacak pek çok mobilya bulmak mümkün.

Mobilyaların yapımında en çok ahşap kullanılıyor. Bu da ne yazık ki dünyanın orman konusunda fakirleşmesine neden oluyor. Halbuki ağaçlar karbondioksiti emiyor ve oksijen üretiyorlar. Ayrıca dünyayı serinleterek toprağı bir arada tutuyor, böylece hayvanlar, böcekler, kuşlar ve diğer bitkiler için yaşam zenginliği sağlayarak ekolojik dengenin doğru işlemesini sağlıyorlar.

İlginizi çekebilir:   Treepedia, dünyanın ağaç haritası

FSC Sertifikalı ağaçAğacın kullanıldığı pek çok yerde olduğu gibi ahşap mobilya yapımında da artık ormansızlaşmanın önlenmesi için kurulmuş ağaç çiftliklerinde yetiştirilen ağaçlar kullanılmaya başlandı. Bu çiftliklerde ağaçlar sürdürülebilir şekilde hasat ediliyor. Burada hasat edilen ağaçların kesimi Orman Yönetim Konseyi (FSC Forest Stewardship Council) tarafından kontrol ediliyor ve sertifikalanıyor. Bir ahşap FSC sertifikasına sahipse, bu kesim yapılan ormanın doğal ekosistemin kendisini korumasına izin veren bir şekilde yönetildiği anlamına geliyor.

Kısaca, FSC sertifikalı ahşaptan yapılmış mobilyalar, çevre dostu bir seçim olarak sürdürülebilir yeşil yaşama önemli bir destek sağlıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın