Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri

YORUM YAZIN 0
1119
Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri, CEFA
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciriMozambik kırsalında süt ineklerinin üremesi, sağılması, süt, yoğurt ve peynir üretimi yapılarak pazarlanması için sürdürülebilir bir tedarik zinciri oluşturuluyor. Zincir sayesinde küçük yerel toplulukların üretimlerini şehirlerde yaşayan tüketicilere ulaştırabilmeleri amaçlanıyor.

Dünyadaki yoksul toplumlar için projeler hayata geçiren sivil toplum örgütü CEFA tarafından başlatılan projede ilk olarak, seçilen proje teknisyenlerine eğitim veriliyor. Farklı yaklaşımları karşılaştırma yöntemine dayanan ve bilginin mümkün olduğunca açık bir şekilde aktarıldığı bu teknik eğitim sürecinde, becerilerin geliştirilmesi, süt ineklerinin üremesi ve tarımsal tekniklerin öğrenilmesi gibi konular işleniyor.

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciriAyrıca, ülkede iyi bir iç pazara ve büyük bir potansiyele sahip olan süt ve süt ürünlerinin pazarlanabilmesi için hem çiftçi kooperatiflerini hem de çiftçi derneklerini destekleyen pazarlama komiteleri oluşturuluyor. Verilen farklı eğitimlerle ve atölye çalışmalarıyla, proje faydalanıcılarının pazarlık yeteneklerinin geliştirilmesi ve pazara erişim güçlerinin artırılması sağlanıyor.

İlginizi çekebilir:   Okyanus tarım sistemi: GREENWAVE

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciriProje aynı zamanda, her faaliyetin faydalanıcılarının bir parçası olabileceği gerçek bir topluluk oluşturmayı da hedefliyor. Uyumlu toplulukların oluşturulması amacıyla, sosyal eşitsizliklerin azaltılması ve erkeklerin ev yönetimi ve yemek hazırlama gibi “kadın işi” olarak kabul edilen faaliyetlere dahil edilmesi amaçlanıyor.

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri, yem türleriMozambik iklimine uygun yem türlerinin seçimi ise projenin diğer bir ayağını oluşturuyor. Bu hedef doğrultusunda, bölgedeki toprak verimliliğini artırma, sürdürme ve organik ürünlerin mevcudiyetini geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Fotoğraflar: CEFA / cefaonlus.it

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın