Okyanus tarım sistemi: GREENWAVE

YORUM YAZIN 0
470
Index: Tasarım Ödülleri - Greenwave
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Index: Tasarım Ödülleri - 2017Index: Tasarım Ödülleri - 2017Dünyanın en büyük tasarım ödülü olan INDEX: Ödülleri, küresel sorunlara yönelik sürdürülebilir tasarımları onurlandırıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan INDEX: aynı zamanda tasarımcılarla yatırımcılar arasında bir bağ oluşmasını sağlayarak küresel sorunlara yönelik geliştirilen pek çok tasarımın hayata geçmesini sağlıyor. İki yılda bir düzenlenen uluslararası yarışmada yaşamı iyileştirmek üzere tasarlanmış, binlerce tasarım arasından 5 yeşil tasarım ödüle hak kazanıyor.

INDEX: Ödülleri, içeriden dışarıya insan yaşamını kapsayan 5 ayrı kategoride değerlendiriliyor: Vücut, Ev, İş, Oyun-Öğrenme, Toplum.


İş (Work) Kategorisi

İş kategorisi; iş takımları, imalat makineleri, destek ve iletişim sistemleri, mimari ve iç mimari, kontrol ve yönetim sistemleri gibi işle ilgili tüm tasarımları içermektedir. Bu kategori, aynı zamanda, iş ortamını iyileştirmeye yönelik hizmetler ve yaşanan sorunlarla ilgili stratejilerin yanı sıra örgütsel ve yönetsel gelişim stratejilerini de kapsar.

Kategori Ödülü: GREENWAVE

GreenWave, okyanus ekosistemlerini onarmak, iklim değişikliğini hafifletmek ve balıkçılar için yeni iş alanları yaratmak için tasarlanan devrim niteliğinde bir okyanus tarım sistemidir. Aynı zamanda yapılan üretimle topluma da daha sağlıklı ve yerel yiyecekler sağlanır.

Dünyanın okyanuslarının başı belada. Büyük balık stoklarının yüzde 90’ı aşırı avlanma tehdidi altında, okyanuslarımızdaki karbondioksit miktarı son 400.000 yılın en yüksek noktasında, çiftliklerin, fabrikaların ve evlerin yarattığı azot kirliliği okyanuslarda oksijensiz ölü bölgeler oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Yağmur depolayan su damlası, Raindrop

GrenWave sistemi dahilinde, kasırgaya dahi dayanıklı yüzen çiftliklerde “midye çorapları, istiridye kafesleri ve ağları” kullanarak kabuklu deniz hayvanları ve deniz yosunu yetiştiriliyor. Sistemde her tür, farklı bir çevresel soruna yönelik seçilmiştir – örneğin, istiridye doğal olarak fazla azotu filtrelemekte, yosun ise kara kökenli bitkilerden beş kat daha fazla karbondioksit emmektedir.

Okyanus çiftçilerine, hibeler ve ücretsiz açık hava ekipmanları sağlanan, eğitimler verilen GreenWave sisteminde ayrıca beş yıl boyunca yeni çiftçilerin ürünlerinin % 80’inin pazar fiyatının üç katına satın alınacağı garantisi veriliyor.

Fotoğraflar: Index: web sitesi (designtoimprovelife.dk)

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın