Organik giyim

YORUM YAZIN 0
3061
Organik giyim
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Organik giyim, organik tarım standartlarını karşılayan organik kumaşlardan üretiliyor. Organik kumaşların üretim maliyetleri kimyasalları kullanmadıkları ve işlenmişler yerine doğal tohumları kullandıkları için diğer kumaşlara kıyasla daha yüksek. Bu nedenle endüstriyel ölçekte üretimleri de daha az. Ancak, hem çevre hem de sağlık dostu olan bu kumaşlar son yıllarda moda tasarımcılarının koleksiyonları arasında daha sık yer almaya başladı; dolayısıyla tüketici talepleri de her geçen gün artıyor.

Organik giyim, organik giysilerGünümüzde, pek çok modacı ve marka eko-modaya ilgi duymaya başladı. Bunun olumlu bir yansıması olarak da organik giysiler mağazalarda daha fazla görülüyor. Çevre dostu olan bu giysiler tüm yaş gruplarından insanlara uygun olarak üretiliyor. Organik giysilerin nemi emen, kuru kalan, nefes alabilir kumaştan yapılmış olmaları ve kimyasal kullanmamaları ciltte kızarıklık, tahriş gibi alerjik reaksiyonları önlüyor. Dolayısıyla, sadece çevreye kattıkları artı değerler nedeniyle değil, sağlık nedeniyle de eskiye oranla çok daha fazla talep görüyorlar.

Organik giyim, kenevir lifleri
Kenevir lifleri

Organik kumaşlar

Organik kumaşların üretiminde kullanılan doğal lifler herhangi bir kimyasal böcek ilacı kullanılmadan ulusal organik standartlara uygun olarak yetiştiriliyor. Karakteristik olarak doğal bir pürüzsüzlüğe sahip olan organik kumaşlar ışığı yansıtıyor ve emiyor. Bu da organik kumaşları her türlü hava koşulunda kullanılmaya uygun hale getiriyor.

Organik kumaşların boyama ve terbiye işlemleri hiçbir kimyasal madde ve zararlı boya kullanılmadan yapılıyor. Bu nedenle, renk paletleri de sınırlı; genellikle toprak renkleri ağırlık taşıyor.

İlginizi çekebilir:   Geri kazanılmış güneş gözlükleri

Organik pamuklu kumaş

Organik pamuklu kumaş, doğal pamuk tohumlarından elde edilen, kimyasal böcek ilacı ve kimyasal gübre ile muamele edilmeyen pamuk elyaflarından yapılıyor. Organik pamuk liflerinin bu doğal işlemi, toprak ve su kirliliğini de azaltıyor.

Organik giyim, organik pamuklu kumaşDiğer kumaşlara kıyasla oldukça yumuşak olan organik pamuklu kumaşlar son derece emici. Yazları serin, kışları ılık tutuyor ve alerjileri tetiklemiyor. Bakımı da son derece kolay; çamaşır makinesinde organik olmayan kumaşlarla birlikte soğuk suyla yıkanabiliyor.

Organik kenevir kumaş

Güçlü ve dayanıklı bir lif olan kenevir lifi, bu özelliğinden dolayı çoğunlukla dayanıklı olması gereken kıyafetlerde kullanılıyor. Kenevir nefes aldığı, nemi emdiği ve UV ışınlarına dayanıklı olduğu için özellikle yaz ayları için ideal.

Organik giyim, organik kenevir kumaşKenevir kumaş kolayca kırıştığı için giysi tasarımlarında genellikle daha yumuşak kumaşlarla bir arada kullanılıyor. Soğuk suyla kolayca yıkanabilen organik kenevir, aynen keten kumaşlar gibi her yıkamadan sonra yumuşuyor, kuruyunca eski formuna kavuşuyor.

Organik jüt kumaş

En uygun fiyatlı doğal kumaşlardan biri olan jüt, “altın elyaf” olarak da adlandırılıyor. Jüt lifi, tekrar tekrar geri dönüştürülebildiğinden, aynı zamanda en çevre dostu kumaş olarak da biliniyor.

Organik giyim, organik jüt kumaşOrganik jüt kumaş, güçlü ve dayanıklı elyaflardan yapılıyor. Yumuşak yapısı ve satın alınabilirliği nedeniyle son yıllarda eko-modanın vazgeçilmez kumaşı haline gelmiş durumda ve büyük talep görüyor. Diğer organik kumaşların karışımları ile giysi üretiminde sıklıkla kullanılıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın