Oyuncaktan kan tahliline: PAPERFUGE

INDEX: Sürdürülebilir Tasarım Ödülleri 2017 / Oyun ve Öğrenme (Play & Learning) Kategorisi Ödülü

YORUM YAZIN 0
460
Index: Tasarım Ödülleri - Paperfuge
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Index: Tasarım Ödülleri - 2017Index: Tasarım Ödülleri - 2017Dünyanın en büyük tasarım ödülü olan INDEX: Ödülleri, küresel sorunlara yönelik sürdürülebilir tasarımları onurlandırıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan INDEX: aynı zamanda tasarımcılarla yatırımcılar arasında bir bağ oluşmasını sağlayarak küresel sorunlara yönelik geliştirilen pek çok tasarımın hayata geçmesini sağlıyor. İki yılda bir düzenlenen uluslararası yarışmada yaşamı iyileştirmek üzere tasarlanmış, binlerce tasarım arasından 5 yeşil tasarım ödüle hak kazanıyor.

INDEX: Ödülleri, içeriden dışarıya insan yaşamını kapsayan 5 ayrı kategoride değerlendiriliyor: Vücut, Ev, İş, Oyun-Öğrenme, Toplum.


Oyun ve Öğrenme (Play & Learning) Kategorisi

Oyun ve Öğrenme kategorisi; spor, oyun, eğitim, öğrenme, boş zaman değerlendirme, kültürle ilgili tüm tasarımları içermektedir. Örneğin eğitim programları, eğitim araçları, spor ve kültürel etkinlikler için kullanılan oyunlar ve gereçler gibi tasarımlar bu kategori içindedir.

Kategori Ödülü: PAPERFUGE

Paperfuge, her evde bulunabilen basit malzemeler ile üretilmiş, çok düşük maliyetli elle çalışan bir santrifüjdür. Tıpkı geleneksel bir santrifüj gibi çalışır ve hastalık teşhisinde kritik bir adım olan santrifüj işlemini başarıyla gerçekleştirerek biyolojik numuneleri dakikada binlerce devirle döndürebilir.

Her yıl beş milyon kişi son derece bulaşıcı olan üç hastalık tarafından öldürülmektedir: Sıtma, HIV ve tüberküloz. Dünyanın altyapı, elektrik ve tıbbi tesislere sınırlı erişimi olan bölgelerinde bu hastalıkların teşhis ve tedavisi zordur. Santrifüjler kan, idrar ve dışkı örneklerinde düşük seviyede enfeksiyon, patojen ve parazitleri ayırmak ve saptamak üzere tasarlanmış araçlardır. Ancak çalışmaları için elektrik gereklidir ve her birinin maliyeti bin dolar civarındadır.

İlginizi çekebilir:   Ex of In House, sürdürülebilir deneysel mimari

Beş bin yıllık bir oyuncaktan esinlenerek tasarlanan Paperfuge bu ihtiyaca parlak bir alternatif sunuyor. Basit cihaz 90 saniyede kan örneğinden plazmayı ayırabiliyor. 1 TL’nin altında bir maliyetle kağıt, tel ve plastikten imal edilen cihaz yalnızca 2 gram ağırlığında. Paperfuge, kolay üretilip, kolay dağıtılabilen çok sayıda hayat kurtarma potansiyeline sahip bir tasarım.

Fotoğraflar: Index: web sitesi (designtoimprovelife.dk)

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın