PET şişelerle eğitim

YORUM YAZIN 0
1130
PET şişelerle eğitim, ACI, RecyclesPay
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Afrika Temizlik Girişimi /ACI tarafından başlatılan ‘RecyclesPay’ projesi, Nijerya’daki ailelere çocuklarının okul ücretlerini geri dönüştürülebilir malzemelerle ödemelerine olanak sağlıyor.

PET şişelerle eğitim, ACI, RecyclesPay, tanıtımÇevresel bir sivil toplum kuruluşu olan Afrika Temizlik Girişimi’nin (ACI-African Clean-Up Initiative) başlattığı eko-eğitim projesi ‘RecyclesPay’, Nijerya’nın geliri çok düşük olan bölgelerinde yaşayan ailelere çocuklarının eğitim ücretlerini PET şişe ve alüminyum kutu ile ödemelerini sağlıyor.

2030 yılına kadar 10 bin çocuğun eğitimini desteklemesi ön görülen proje, ailelerin çocuklarını okula gönderebilmelerini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği sağlayan hedefleri de yerine getirerek Birleşmiş Milletler’in ‘17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nden dokuzunu ele almış oluyor.

İlginizi çekebilir:   Yağmur damlasından avize

Başlangıç Nijerya

Nijerya okula gitmeyen çocuk sayısının en fazla olduğu ülke. Okul dışı çocukların nüfusu 2015 yılında 10,5 milyon iken 2018 yılında 13,2 milyona yükselmiş durumda. Bu nedenle proje ilk kez Nijerya’daki Lagos kentinin üç milyon nüfusuyla en yoğun gecekondu bölgelerinden biri olan Ajegunle’da başlatıldı.

ACI her bir ebeveyn tarafından toplanan geri dönüştürülebilir PET şişe ve alüminyum kutuların dönüşüm tesisine teslim edilmeden önce tartılmasını sağlıyor. Ağırlık daha sonra parasal bir değere çevriliyor ve elde edilen para öğrencinin okul harçlarının ödenmesi için okul yönetimine aktarılıyor.

Fotoğraflar:acuinitiative.org – facebook.com/acinigeria

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın