Plastik atıklardan PET bina

YORUM YAZIN 0
3461
PET bina, plastik atıklardan yapıldı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

PET binada 40.000 plastik şişe kullanıldıHollanda’da plastik atıklardan yapılan PET bina, konferanslar, toplantılar ve etkinlikler için kamusal alan olarak kullanılıyor. Binanın tasarımında ise ünlü mimar Ludwig Mies van der Rohe’un ikon haline gelmiş eseri olan Farnsworth House referans olarak alınmış.

Eski bir fabrikanın kullanılmayan ve çöplük haline dönüşmüş alanında yapılan geçici bina, terk edilmiş bölgelerde kamusal alanlar yaratmak için etkili ve dikkat çekici bir çözüm sunuyor.

Plastik atıklardan yapı malzemesine

PET binanın yapımında tamamen plastik atıklar kullanıldı. Atıkları mimari bir yapıya dönüştürmek için mimar Ludwig Mies van der Rohe tarafından yapılmış Farnsworth House’un yükseltilmiş çerçevesi örnek alındı.

PET bina, yapı malzemesi olarak plastik atıklar kullanıldı

Binada, çelik bir çerçeveye gömülü olan çift cidarlı şeffaf oluklu mukavva zeminden tavana kadar 40.000’in üzerinde boş plastik şişe ile kaplandı. Binaya girişi sağlayan merdiven ve rampada 25.000 plastik şişe kapağı kullanıldı. Tüp, şişe ve kavanozdan oluşan 8 bin plastik banyo malzemesi atığı ile binanın iç bölmeleri yapıldı. Geri kazanılan cam paneller ile de bir kış bahçesi kuruldu.

İlginizi çekebilir:   Küçük güneş lambaları Ruanda’ya ışık saçtı

PET bina iç görünümüPlastik atıklardan oluşan yapı malzemesi, gündüzleri binanın içine hem ışık sağlıyor hem de yarı şeffaf ve kıvrımlı dokusuyla ilginç bir cephe oluşturuyor. Geceleri ise bina, PET şişeler sayesinde soyut bir fener görünümüne bürünüyor.

Geçici mimarinin gücü ve yeniden kullanılabilir bina sistemi

Project DWG ve LOOS.FM tarafından projelendirilen PET binanın sürdürülebilir bir çözüm olma iddiası yok. Binanın amacı, yeni olasılıkları araştıran bir deneyim sunmak ve plastik atıklar konusunda farkındalık yaratmak. Binanın cephesinde kullanılan binlerce plastik şişe atığı, atık üretimimizin korkunç boyutlarını vurguluyor.

Fotoğraflar: projectdwg.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın