Plastik atıklarla ilginç görüntüler

YORUM YAZIN 0
2094
Plastik atıklarla ilginç görüntüler, Mandy Barker, kar taneleri
Kar Taneleri Serisi / İngiltere'nin doğu kıyısındaki bir doğa rezervinden toplanan beyaz renkli plastik deniz enkaz nesneleri
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Deniz ve okyanuslardaki plastik atıkları içeren fotoğrafları ile dünya çapında tanınan Mandy Barker, bilim insanlarıyla birlikte çalışarak dünyayı çevreleyen sulardaki plastik kirliliği ile ilgili farkındalık yaratmayı ve deniz yaşamına olan zararlı etkilerini vurgulamayı amaçlıyor.

İngiliz Fotoğrafçı Mandy Barker, deniz ve okyanusların plastik atıklarıyla kirletilmesini tüm dünyayı saran ölümcül bir hastalığa benzeterek “plastik salgını” olarak adlandırıyor. Sanatçı bu salgını fotoğraflarla belgelemek için atıkları Photoshop’ta manipüle ederek, nesnelerin okyanus suyunun içerisinde heterojen olarak dağılmış şeklini taklit ediyor.

Mandy Barker, fotoğraflarında daha çok denizlerde yaşayan hayvanların çiğnemeye çalışıp dişledikleri plastik atıkları kullanıyor ve bu atıklarla ilginç ve göz alıcı görüntüler yaratıyor. Sanatçı, çalışmalarının amacının, plastik kirliliği ile fotoğraf estetiği arasındaki çelişkiyi bir araya getirerek izleyicide duygusal bir tepki yaratmak ve onu imgesel bir farkındalık mesajı ile uyarmak olduğunu söylüyor. Fotoğraflarının gittikçe artan bu çevresel sorunla başa çıkmada olumlu bir etkiye yol açacağını ümit ediyor.

İlginizi çekebilir:   Yağmur damlasından avize

Plastik atıklarla ilginç görüntüler, Mandy Barker, bilimsel gezilerBilim insanlarıyla işbirliği

Mandy Barker için araştırma süreci çalışmalarının en önemli bir parçasını oluşturuyor. Yarattığı imgeler fotoğraflarının bütünlüğü için gerekli olan bilimsel gerçeklere dayanıyor. Dünyanın neredeyse tüm deniz, okyanus ve plajlarından çöp toplamak için bilim adamlarıyla yakın işbirliği içinde çalışan sanatçı Mandy Barker, 2012 yılında Japon Fotoğrafçılığı Derneği’nin Pasifik Okyanusu’ndaki tsunami enkaz alanında biriken plastik yığınlarını incelemek için Japonya’dan Hawaii’ye giden bir araştırma seferinde bilim insanlarına katılmış. Haziran 2017’de ise Greenpeace ile denizlerdeki plastik atıklarını geri kazanmak için İskoçya’daki ada lokasyonları etrafında seyreden Beluga II Seferi’nde yer almış. Çalışmaları, kırkın üzerinde ülkede yayınlanmış olan ve bir çok ödül kazanan Mandy Barker, konuyla ilgili uluslararası düzeyde seminerlere katılıyor, makaleler yayınlıyor, atölye çalışmaları ile gençlere rehberlik ediyor.

Fotoğraflar: © Mandy Barker

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın