Renan Öztürk’ün verimlilik modeli evi ‘Summit House/Zirve Evi’

YORUM YAZIN 0
2944
Renan Öztürk'ün Zirve Evi'nin genel görünümü
Fotoğraf: parkcitydesignbuild.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Renan Öztürk
Renan Öztürk-Alpler büyük duvar
Fotoğraf: facebook.com/renanozturkmedia

Renan Öztürk, ünlü bir dağcı ve kaya tırmanışçısı. Aynı zamanda, Hint Himalayalarının Meru Tepesi’ndeki “Shark’s Fin” rotasına ilk tırmanan ekibin bir üyesi ve tırmanışın hikayesinin yer aldığı belgesel filmin de görüntü yönetmeni.

Renan Öztürk ve kendi gibi tırmanıcı olan eşi Taylor Rees’in Utah Park City’deki evi, modernizm ile sürdürülebilirlik kavramlarını bir araya getiriyor. “Summit House/Zirve Evi” olarak adlandırılan yapı, verimsiz binaların toplumumuzun karbon ayak izinin yüzde 50’sini oluşturduğu gerçeğinden yola çıkarak pasif güneş enerjisini kullanmaya odaklı olarak tasarlandı.

Zirve Evi çelik kaplama detayı
Fotoğraf: Douglas Burke
Cephede haddelenmiş çelik kaplama kullanılmış.

Şehrin yamacında, 45 derece eğimli bir arsa üzerine yerleştirilen 213m2‘lik evin sınırlı güneş erişimi olmasından dolayı çerçeveleme ve havalandırma tasarımı verimlilik ve sürdürülebilirlik açısından çok önemli rol oynamış. Ev, ısı geri kazanımlı havalandırma ile radyant bir ısıtma sistemine sahip. Isı kaybının neredeyse var olmadığından emin olmak için, üç kat cam bölmesi kullanılmış. Tüm bunlara ek olarak 40.64 santimetre kalınlığındaki duvarlar sıcak haddelenmiş çelik kaplama ile kaplanmış.

İlginizi çekebilir:   Yaşama sürdürülebilir dokunuşlar

PCD + B mimarlık şirketi mimarı olan Chris Price tarafından tasarlanan ve inşa edilen Zirve Evi, gelişmiş yüksek performanslı konutların tasarımı ve inşasında bir araştırma olarak görülüyor. Küresel ısınmaya yol açan ve artan karbon emisyonlarıyla birlikte sürdürülebilir konut alternatifi olan ev, doğru tasarımlarla ve standartlara bağlı kalınarak günümüz konut taleplerine uygun alanlar yaratabileceğini gösteriyor.

Zirve Evi verandadan görünüm
Verandadan görünüm
Fotoğraf: parkcitydesignbuild.com

En düşük enerji ayak izini elde etmeyi amaçlayan ve pasif ev standartları derecelendirme sistemini karşılamak üzere tasarlanan Zirve Evi, bölgedeki tipik evlerden %90 daha verimli.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın