Şehir ağacı

YORUM YAZIN 0
2508
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hava kirliliğiŞehirlerdeki hava kirliliği, görünmez de olsa yaşam standartlarımızı düşürmekte, uzun vadede çeşitli sağlık problemlerine yol açmakta ve her yıl 7 milyon kişinin erken ölmesine neden olmaktadır. Kötü hava kalitesi astım gibi bir çok kronik hastalığın artmasına yol açarken şehirlerde yaşayan insanlar için açık havada vakit geçirmeyi ve yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteleri de zorlaştırmaktadır.

Hava kirliliğinin en kesin çözümü şehirlerde daha fazla yeşil alan yaratmaktır. Bitkiler hava kalitesini önemli ölçüde artırıp, zararlı parçacık miktarını azaltırlar. Ancak hızla büyüyen ve nüfusu hızla artan kentlerde fazlasıyla değerlenen merkezi arazilere park yapmak yerine yaşam ve çalışma alanları inşa edilmektedir.

CityTree - Şehir AğacıCityTree – Şehir Ağacı

Almanya’dan bir girişim bu soruna etkili bir çözüm öneriyor: Yüksek teknolojiye sahip bir yeşil duvar olan CityTree (Şehir Ağacı). Biyolojinin gücünü nesnelerin interneti (IoT – Internet of Things) ile birleştiren CityTree aynı zamanda iki taraflı banklar entegre edilebilen bir şehir mobilyası.

İlginizi çekebilir:   Havayı temizleyen ev bitkileri

4 metre yüksekliğe, 3 metre genişliğe ve 2 metre derinliğe sahip CityTree aslında bir ağaç değil yüksek yoğunluğa sahip yosun kültürüdür. Yosunlar diğer bitkilere oranla daha büyük bir yaprak yüzeyine sahip olduğundan çok daha fazla parçacık yakalayabiliyorlar. Havayı filtreleyerek ince toz, nitrojen oksit ve karbondioksitten arındıran 1 CityTree, 3,5 metrekarelik yüzeyiyle 275 ağacın filtreleme gücüne sahiptir. (Yılda 240 metrik ton)

CityTree - Şehir Ağacı anlık veri akışıYağmur suyunu toplayarak dahili bir sulama sistemiyle yüzeye dağıtan CityTree harcadığı enerjiyi sahip olduğu güneş panellerinden elde eder. Sensörleri sayesinde hava kirliliği ve CityTree’nin performansı ölçülebilmekte, toprağın nemi, sıcaklığı ve su kalitesi anlık olarak izlenebilmektedir.

CityTree - Şehir Ağacı

CityTree - Şehir Ağacı 275 ağaca eşit

Bilgi vermek ve reklam amaçlı kullanılabilen bir ekrana da sahip olan CityTree Oslo, Paris, Brüksel, Hong Kong gibi dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde başarıyla kurulmuştur. Her biri yaklaşık 25.000 dolara mal olan CityTree, yüksek işlevselliği ile şehirler için makul bir yatırım olarak görülebilir.

Fotoğraflar: greencitysolutions.de

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın