Şehrin mutlu kuşları

YORUM YAZIN 0
3927
Mutlu Şehir Kuşları - Kuş yuvaları
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Bina sayısının giderek arttığı şehirlerde hayvanların yaşam alanları da aynı hızla azalmakta. Danimarka’dan bir sanatçı, 2006 yılında başladığı “Mutlu Şehir Kuşları” adlı projesi ile belki de bu durumdan en çok etkilenen hayvanlar olan kuşlar için evler yapıyor.

Thomas Dambo kuş yuvalarını boyuyor
Thomas Dambo

Thomas Dambo, farklı alanlarda üretim yapan Danimarkalı bir sanatçı. Eski bir grafiti sanatçısı olarak hem topluma yarar sağlayan hem herkesin rahatça anlayabileceği bir sokak sanatı fikrinin arayışı içinde olan Dambo kuşların yuva sorununa odaklandı. Hem sanatsal bir proje yaratmak hem de çözümün bir parçası olmak üzere yuvalar yapmaya başladı.

Tüm işlerinde olduğu gibi yuva yapımında da geri dönüştürülmüş ve hurda malzemeler kullanan Thomas Dambo, 2006 yılında başlattığı ve ‘Mutlu Şehir Kuşları’ adını verdiği proje için ilk etapta 2 hafta uğraşarak 250 kuş yuvası yaptı. Yuvaları canlı renklere boyayarak Danimarka’nın 4 şehrindeki çeşitli noktalara (Aarhus’a 64, Odense’e 52, Kopenhag’a 54 ve Kolding’e 80) yerleştirdi. Ağaçlar, direkler, havaalanların, tribünler, çatılar gibi pek çok farklı mekana asılan yuvalar Danimarka’nın kuşları için güzel yuvalar oldu.

İlginizi çekebilir:   PET şişelerle eğitim
Projenin tanıtımı için yapılan küçük kuşlar
Projenin tanıtımı için yapılan küçük kuşlar

İlk 250 yuvanın yapımdan artan 1000’den fazla üçgen parçaya göz ve gaga takıp arkasına da mıknatıs yapıştırarak küçük kuş heykelleri yapan Dambo, kuşları projenin tanıtımı için şehrin çeşitli noktalarına yerleştirdi.

Beyrut'a yerleştirilen yuvalar
Beyrut’a yerleştirilen yuvalar

Dambo ‘Mutlu Şehir Kuşları’ projesi kapsamında, 2006 yılından beri dünyanın çeşitli yerlerinde 3500’den fazla kuş yuvası yaptı. Yuvaları çoğunu boyamak için, Danimarkalı boya firması Dyrup’un bağışladığı, yanlış tonlama yapıldığı için satılmayan bir kamyon boya kullanıldı. Pek çoğu kendisi ve ekibi tarafından yapılan yuvaların kalan kısmı ise düzenlenen workshoplarda ortak olarak yapılmıştır. Farklı şekil, renk ve malzemelerden yapılan yuvalar dünyanın çeşitli şehirlerine asılmış, yuvaların kullanıldığı büyük enstalasyon heykeller yapılmış ve bazıları da farklı sanat projelerinde kullanılmıştır.

Fotoğraflar: thomasdambo.com
Ayrıca sanatçının ‘Unutulmuş 6 dev’ adlı projesini de inceleyebilirsiniz.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın