Sivrisineklerden kurtulmak için doğal çözümler

YORUM YAZIN 0
103225
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Yaz geliyor ve yine sivrisineklerle mücadelemiz başladı. Sivrisinekleri öldürmek değil ama kendinizden ve yaşam alanlarınızdan uzak tutmak için doğanın sunduğu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

SivrisinekSivrisineklerin kokusunu sevmediği bitkileri canlı olarak çevrenizde bulundurabilir ve yine bu bitkileri kullanarak sivrisinekleri uzak tutacak tütsü, mum ve losyonlar hazırlayabilirsiniz. Vücudunuza süreceğiniz losyonlar her he kadar doğal içerikli olsa da bünyenizin alerjik bir reaksiyon vermeyeceğinden emin olmak için önce küçük bir bölgeye sürüp belirli bir süre bekleyerek denemenizde fayda var.

Öncelikli öneriler:

Açık renk giysiler sivrisinekleri daha az çekerAçık renkli giysiler giymek
Sivrisinekler hedef saptamak için vücudumuzdan salınan karbondioksiti takip ederler. Açık renk giysiler koyu renklere oranla karbondioksiti daha az tuttuğundan sivrisinekleri daha az çekecektir.

Rüzgar alan bölgelerde vakit geçirmek veya vantilatör kullanmak
Sivrisinekler çok hafif oldukları için esintide uçmakta zorlanırlar ve durgun yerleri tercih ederler.

Sarımsak tüketmek
Sarımsak yediğimizde tüm vücudumuzdan bizim pek fark edemeyeceğimiz bir koku yayılır. Bu da sivrisineklerin tercih sıralamasında sizi arka sıralara atmasını sağlar.

Su birikintilerini yok etmek
Sivrisinekler durgun suda üreyip çoğaldıklarından çevremizde birikmiş su bulundurmamalı mecbur olduklarımızı da en az haftada bir değiştirmeliyiz.

Sivrisineklerin yoğun olduğu saatleri içeride geçirmek
Güneşin battığı saatler sivrisineklerin avlanmak üzere dışarı çıktığı, en yoğun ve saldırgan olduğu saatlerdir. Bu saatleri mümkünse iç mekanlarda geçirin.

Deneyimleriniz ve eklemek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Sivrisinekleri uzak tutan başlıca bitkiler

Yetişkin veya tohum olarak bulabileceğiniz bu bitkileri balkon veya bahçenizde size yakın yerlerde yetiştirirseniz sivrisineklerin azalmasına yardımcı olacaklardır.

Limon otu (lemon grass)
Limon otu (lemon grass)

Limon otu
Pek çok farklı türü olan Cymbopogon cinsinden kök saplı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu otalama 30 – 100 cm arası olsa da elverişli koşullarda 1,5 metreye kadar ulaşabiliyor. Sık tutamlar halinde büyüyen limon otunun dar, uzun, sert ve keskin kenarlı yaprakları limon kokuludur. Gri – açık yeşil renkli ve yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları kurutulup çay olarak içilebilir, kokusu ve aroması nedeniyle kozmetik ve gıda sanayilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan citronella yağı sivrisineklere karşı doğada bulunan en etkin maddelerden biridir.

Kedi nanesi
Kedi nanesi

Kedi nanesi
Nane, kekik ve lavantanın da üyesi olduğu ballıbabagiller familyasından bir bitki olan kedi nanesi türüne bağlı olarak beyaz, mavi, pembe veya leylak renginde çiçekler açar. Kedi nanesinin boyu 50 -100 cm arasındadır. En iyi sivrisinek kovuculardan biri olmasına rağmen ekildiği bölge kedilerin hücumuna uğrayabilir. İçerdiği nepetalakton isimli kimyasal nedeniyle kedilerin çok sevdiği, onları canlandırıp hafif halüsinatif etkiler de yaratan kedi nanesi yapraklarını yiyen kedilerin sindirim sistemlerine de iyi gelmektedir.

Melisa (Oğul otu)
Melisa (Oğul otu)

Melisa (Oğul otu)
Bir nane türü olan melisa, beyaz çiçekleri olan ve 100 cm’ye kadar uzayabilen çok yıllık bir bitkidir. Kokusu limonu andırır. Halk arasında daha çok oğul otu ismiyle bilinen melisa kokusunun kötülükleri uzak tutuğuna inanıldığı eski çağlarda tütsü olarak kullanılmaktaydı. Yaprakları çay olarak tüketilen melisa, arıları çekmek için kovanlarda da kullanılmaktadır. Yapraklarını koparıp cildinize sürerek sivrisineklere karşı çok hızlı bir koruma kalkanı yaratabilirsiniz.

Kadife çiçeği
Kadife çiçeği

Kadife çiçeği
Tek yıllık bir bitkidir. Sarı, turuncu, kırmızı tonlarındaki çiçeklerini çok uzun süre muhafaza eder, Haziran ayı başından Ekim ayının sonuna kadar çiçekli kalır. Zararlı böcekleri uzak tutmak için sebze bahçelerinin çevresine ekilir. Kadife çiçeğinde pek çok ticari sivrisinek kovucuda da kullanılan Pyrethrum isimli bir madde bulunur. Çiçeklerin kokusu sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olurken, yağı da vücuda sürülerek aynı amaçla kullanılabilir.

Fesleğen
Fesleğen

Fesleğen
Etkili aroma ve kokusuyla salata ve yemeklerde kullanılan fesleğen tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen ballıbabagiller bir bitki türüdür. Boyu 20-60 cm arasındadır. Bir çok çeşidi bulunan fesleğen bitkisinin yapılan deneylerde etkili bir sivrisinek kovucu olduğunu kanıtlanmıştır. Masanızda bulunduracağınız bir saksı fesleğen hem kokusuyla rahatlık verir hem de sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Suyunu sıkıp sürerek veya yapraklarıyla cildinizi ovalayarak kullanabilirsiniz.

Lavanta bitkisi
Lavanta

Lavanta
Lavanta genellikle 1000 metre üstündeki yükseklerde yetişen bir bitkidir. Mavi, mor, kırmızı çiçekleri olan pek çok farklı türü vardır. Kokusu kozmetik ve temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sivrisineklere karşı suyu ve yağı kadar etkili olmasa da hoş kokusundan yararlanmak ve dekoratif bir farklılık yaratmak için belirli bölgelere kuru çiçeklerini koyabilir veya tülbent gibi hava geçirgen bez topları yaparak oturduğunuz bölgelere asabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:   WELL Bina Standardı
Yarpuz otu
Yarpuz otu

Bunların dışında sardunya, karanfil, nane, okaliptüs, yarpuz otu, biberiye de sivrisineklere karşı etkili olduğu belirtilen bitkiler arasında. Bu bitkilerin çoğunun yağları da hem direkt sürülerek hem mum, tütsü vb. yapılıp yakılarak kullanılabilmekle birlikte en etkili yağın limon esaslı okaliptüs yağı olduğu üniversitelerde yapılan çeşitli testlerle kanıtlanmış. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, her bünye farklı reaksiyonlar gösterebileceğinden vücudunuza süreceğiniz her şeyi önce küçük bir alanda test etmeli ya da bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Sivrisinek kovucu mum yapımıSivrisinek kovucu mum yapımı

Mumu parafin ve stearin kullanarak ya da satın aldığınız mumları eriterek kolayca yapabilirsiniz. Birinci yöntemde parafini benmari yöntemiyle eriterek içine 1/10 oranında stearin ekliyor ve iyice karıştırıyorsunuz. Bu karışımın içine kabın büyüklüğüne göre idris otu (sitronella), eğer onu bulamazsanız limon otu veya kedi otu yağı damlatıyoruz. Bir su bardağı için 4 damla yeterli oluyor. Dilerseniz içine kuru bitkiler de ekleyerek hem görsel bir farklılık yaratabilir hem de sivrisineklere karşı daha etkin bir mum yapabilirsiniz. Mumunuzu gıda boyası, pigment boya veya doğal renklendiricilerle zevkinize göre renklendirmeniz de mümkün. Fitili kullanacağınız kabın dibine silikon veya bantla sabitledikten sonra, ucunun yukarıda kalmasına dikkat ederek sıvı karışımı döküyoruz. Fitili bir çubuğa bağlayıp, çubuğu da fitilin ortada kalmasına dikkat ederek kabın üstüne koyarsanız donma sırasında yerinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer mumu bir döktüğünüz kabın içinde kullanacaksanız, bunun plastik dışında yanmaz bir materyalden olmasına dikkat edin. Cam veya seramik kullanırsanız, sıcaktan çatlayıp kırılmaması için seçeceğiniz kap çok dar yani aleve çok yakın olmamalı. Kalıp olarak kullanıp mumu çıkartıp kullanacaksanız materyal önemli değil hatta kolayca çıkartmak için karton veya silikon kalıplar da kullanılabilir. Daha kolay olan ikinci yöntemde ise kullanılmış veya yeni mumları eritip içine bitki yağını damlatarak aynı şekilde sivrisinek kovucu mum yapabilirsiniz.

Karanfil limon sivrisinek uzaklaştırmaKaranfilli limon

8-10 adet karanfili sapladığınız yarım limonları masanızın üzerine ve oturduğunuz bölgede yerlere bırakırsanız sivrisinekler tarafından daha az ziyaret edildiğiniz keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Sivrisineklere karşı vücudunuza sürebileceğiniz bitkisel spreyler

Sivrisinek kovucu spreyYukarıda bahsedilen bitkilerin yağlarını su veya alkolle karıştırarak sivrisineklere karşı farklı farklı formüller yaratmak mümkün, bu konuda internette güvenilir kaynaklardan araştırma yaparak ve güvendiğiniz aktarlar veya fitoterapistlerden de bilgi alarak denemeler yapabilirsiniz. Doğal olan her şeyin sağlığa zararsız olduğunu düşünmeyin, ne olursa olsun lütfen az miktarda, bilinçli ve dikkatli kullanmaya özen gösterin.

Karanfilli losyon

100 cc saf alkol veya kolonyanın içine 20 gr karanfil ekleyerek ağzı kapalı bir kaba koyun. Sabah ve akşamları sallayıp karıştırarak 4 gün bekletin, dördüncü günün sonunda karanfilleri alkolden çıkartın ve 20 cc bebek yağı veya başka bir yağ türü (badem, susam, papatya, lavanta, rezene vb.) ekleyin. İyice çalkalayarak sivrisineklere karşı kullabilirsiniz.

Maydanozlu losyon

Ezilmiş maydanozu elma sirkesi ile karıştırıp bir süre bekleterek sivrisinek kovucu losyon olarak kullanabilirsiniz.

Sivrisinek ısırıklarına karşı uygulanabilecek semptomatik tedaviler

Sivrisinek ısırığıSivrisinek ısırmaları sonrası oluşan kaşıntının sebebi vücudumuzun sivrisineğin iğnesini sokarken bıraktığı uyuşturucu ve pıhtılaşmayı önleyici kimyasallara verdiği alerjik tepkidir. Bu kaşıntı ve kabarmanın derecesi hem sivrisineğin türüne hem de bünyemizin duyarlılığına bağlı olarak değişmektedir. Sivrisinek enjekte ettiği kimyasalların çoğunu iğnesini çekerken  geri emer, bu yüzden kan emişi sırasında sivrisineği öldürmek de vücut içinde çok daha fazla kimyasal kalmasına ve dolayısı ile kaşıntı ve şişkinliğin de artmasına sebep olur. Isırığı sürekli kaşımak da kimyasalların daha büyük bir alana yayılmasına yol açar, alerjik reaksiyonun ve dolayısı ile kaşıntının artmasına neden olur. Öncelikle aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı ile kaşıntıyı azaltıp, deriyi rahatlatmaya çalışın.

Sarı kantaron yağı
Sarı kantaron

Kolonya, buz, limon suyu, çay, bal, sarı kantaron yağı, aloe vera jel sivrisineklerin ısırdığı yerlerdeki kaşıntıyı ve şişkinliği azaltmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerdir. Isırığın üstüne sürüp bir süre kaşımadan beklerseniz, kaşıntının hafiflediğini fark edecek ve sonrasında unutacaksınız.

Öneri ve tecrübelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın