Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler

YORUM YAZIN 0
4133
Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, The 11th Hour
The 11th Hour / 11. Saat
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Bazıları düşündürücü, bazıları tartışmaya açık, bazıları ise hayranlık uyandırıcı görüntülere sahip. Hepsinin tek ortak noktası ve tek bir uyarısı var: Dünya alarm veriyor; sürdürülebilir bir dünya için önlemler almalıyız!

Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, The 11th Hour / 11. SaatThe 11th Hour / 11. Saat

Yönetmen: Leila Conners ve Nadia Conners
Çekim yılı: 2007

Leonardo di Caprio’nun anlatımıyla gerçekleşen belgeselde bilim insanı Stephen Hawking ve eski SSCB lideri Mihail Gorbaçov’un da uzmanlığına başvuruluyor. İklim değişikliği sonucu ortaya çıkan büyük hava olayları, fırtınalar, kuraklıklar, seller hakkında bilgi içeren belgesel, küresel ısınma ve bu yönde yapılan insan aktivitelerine de yer veriyor.

DiCaprio, bize ekosistemleri yeniden oluşturmak ve düzeltmek için gereken etkili önlemleri ve çözümleri anlatarak, bu önlemleri mümkün olan en kısa zamanda uygulamaya teşvik ediyor.


Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, Earth / DünyaEarth / Dünya

Yönetmen: Alastair Fothergill ve Mark Linfield
Çekim yılı: 2007

Belgesel, bizleri gezegenimizde kuzeyden güneye doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Dört mevsimi yaşatarak farklı coğrafyaları, benzerlikleri, zıtlıkları ve değişimleri anlatıyor.

Çekimi beş yıl süren belgeselde, hayvan türlerinin davranışları ve hayatta kalma mücadeleleri oldukça ilginç sahnelerle işleniyor.


Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, The Cove / KoyThe Cove / Koy

Yönetmen: Louie Psihoyos
Çekim yılı: 2009

Neredeyse her yıl 23.000 yunus Japonya’nın bir sahil kenti olan Taiji’deki Ulusal Park’ta etleri nedeniyle katlediliyor. Bazıları ise canlı yakalanarak yunus gösterilerinin yapıldığı sualtı eğlence mekanlarına pazarlanıyor.

2010 En İyi Belgesel Film Oscar Ödülü’nü alan yapımda, ünlü yunus Flipper’ın da eğitmeni olan Ric O’Barry’nin önderliğinde bir grup aktivist yer alıyor. Belgesel, gizli kameralarla ve deniz altı mikrofonlarıyla hem hayvansal taciz ve hem de insan sağlığına yönelik ciddi bir tehdit olan civa oranı yüksek yunus eti ticaretini tüm korkunçluğuyla gözler önüne seriyor.

İlginizi çekebilir:   Biyoçeşitlilik


Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, Oceans / OkyanuslarOceans / Okyanuslar

Yönetmen: Jacques Perrin
Çekim yılı: 2009

50 milyon euro bütçe ile çekilen belgesel, gezegenimizdeki su dünyasını sanatsal görüntülerle belgeliyor.

Yapım, muhteşem görüntüler eşliğinde inanılmaz türler, hayat biçimleri ve sualtında karşılaştıkları sorunlar hakkında önemli ve ilginç bilgiler veriyor.


Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, Plastic Planet / Plastik GezegenPlastic Planet / Plastik Gezegen

Yönetmen: Werner Boote
Çekim yılı: 2009

Belgesel film, yaşadığımız modern dünyada bizim için vazgeçilmez olan materyallerin yüksek üretim ve tüketimlerinin sonuçlarını anlatıyor. Bu maddelerin ve çok uzun süren dönüşüm süreçlerinin doğamız için oluşturuyor olduğu büyük zararları gözler önüne seriyor.

Film, bize bu materyallerin oluşturduğu küresel tehdidin altını çizerken, bir yandan da bize tüketim alışkanlıklarımızın yarattığı kirliliğe de değiniyor.


Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler, Sushi, the global catch / Sushi, küresel trendSushi, the global catch / Sushi, küresel trend

Yönetmen: Mark Hall
Çekim yılı: 2011

Sushi tüketiminin tarihini ve etkilerini anlatan belgesel film, son 30 yılda bu japon geleneğinin bir yemek çılgınlığına dönüşerek tüm dünyayı nasıl etkisi altına aldığını irdeliyor.

Belgesel, sushi fenomeni ekseninde yemek tercihlerimizin hayvan türleri ve toplum üzerindeki etkilerini tartışmaya açıyor.

Afişler: imdb.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın