Trafikte yeşil dalga

YORUM YAZIN 2
14892
Trafik ışığı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Yeşil dalga, 3 veya daha fazla kavşak bulunan bir ana yol üzerinde sürekli trafik akışı sağlamak için trafik ışıklarının koordine edilmesidir.

Caddelerde akan trafikYeşil dalga sinyalizasyonu yapılmış bir yol üzerinde belirtilen hızda seyahat eden bir araç tüm trafik ışıklarını yeşil yanarken geçecek ve kavşaklarda durmak zorunda kalmayacaktır. Bu sistemle araçlar daha az dur-kalk yaptığından hem yoğun trafikte daha akıcı trafik akışı sağlanır hem de gürültü ve enerji sarfiyatı azalır. Trafik yoğunluğuna göre, yeşil yanma süresince geçecek belirli sayıda araç yeşil dalgadan yararlanabilir, belirlenen süre sonrası sıradan kavşaklarda olduğu gibi diğer yönlere akış vermek üzere ışık kırmızıya döner.

Yeşil dalga levhasıSinyalizasyon çoğunlukla zamanlayıcılar yoluyla statik olarak koordine edilse de bazen mevcut trafik akışını algılayan sensörler yardımıyla dinamik olarak koordine edilir. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde ve çok düşük yoğunluğa sahip yollarda dinamik sinyalizasyon sayesinde kırmızı ışık gerekmedikçe hiç yanmaz ve sebepsiz yere durmalar önlenir.

İlginizi çekebilir:   Ekolojik Sivasspor Stadyumu

Yeşil dalganın faydaları

  • Karbondioksit, nitrojen oksit ve zararlı partikül emisyonlarını azaltmak.
  • Yakıt tüketimini azaltmak.
  • Arabaların bekleme sürelerini azaltmak.
  • Yayalara karşıdan karşıya geçmek için daha fazla zaman tanımak.
  • Özellikle kentsel alanlarda trafik hızını kontrol etmek.
  • Kırmızı ışık ihlallerinin sayısının azalması sayesinde kaza sayısı ve trafik sıkışıklığını azaltmak.
  • Araçların aşınmasını azaltarak imalat sayısını ve dolaylı olarak üretimde harcanan enerji miktarını azaltmak.

Her iki tarafın da farklı mesafelerden ışıklara aynı sürelerde gelebilmesi için sinyaller gerekli matematiksel hesaplarla koordine edilerek ve her iki taraf için farklı hızlar belirlenerek karşılıklı yönlerde yeşil dalga uygulaması gerçekleştirilebilir.

Yeşil dalga bisiklet yolu
Fotoğraf: David Sachs

Yeşil dalgalar bisiklet trafiğini kolaylaştırmak için de kullanılmaktadır. Bisikletin ulaşım aracı olarak yoğun şekilde kullanıldığı pek çok Avrupa ve Amerika şehrindeki bisiklet yollarında yeşil dalga sistemi uygulanmaktadır.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın