Treepedia, dünyanın ağaç haritası

YORUM YAZIN 0
2081
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
New York şehrinin Treepedia ağaç haritası
New York şehrinin ağaç haritası, Treepedia

MIT’e (Massachusetts Institute of Technology) bağlı bir araştırma grubu olan Sensable City Lab’in, Dünya Ekonomik Forumu işbirliği ile hayata geçirdiği Treepedia projesi, Google Street View’i kullanarak dünyadaki şehirlerin ağaç haritasını çıkartıyor ve karşılaştırmayı sağlayan oransal veriler ortaya koyuyor.

Yaratılan algoritma ile Google Sokak Görünümü verileri üzerinden şehirlerin sokak sokak ağaç haritası çıkarılıyor. Treepedia sayesinde hem şehrin ağaçlılığı bütünsel olarak görülebiliyor hem de müdahale edilmesi gereken şehir içi bölgeler rahatlıkla tespit edilebiliyor.

Frankfurt şehrinin agaç harita detayı, Treepedia
Frankfurt şehrinin ağaç harita detayı ve seçilen noktanın Google Street View görünümü, Treepedia

Treepedia haritası üzerindeki herhangi bir noktaya tıklayıp, o bölgenin sokak görünümünü harita içindeki mevcut pencerede görebiliyorsunuz. Bu da haritayı kullanan kişilerin mevcut durumu daha gerçekçi olarak algılamasını sağlıyor. Google Maps yerine Google Street View’in tercih edilmesinin en önemli sebebinin bu olduğunu anlatan araştırmacılar, şehrin genel yeşilliğinin kuşbakışı ölçülmesinin ve gösterilmesinin insanların sokakta gördüğü görüntüyle uyuşmadığını belirtiyorlar. Bırakın kentteki parça parça yeşil alanları, sokağındaki ağaçların bile farkında olmayan, kendini hayatın akışına kaptırmış, koşuşturan insanlar ekranda kendi sokaklarını gördüklerinde ağaç sayısı ile ilgili daha kalıcı bir algı yaratılabiliyor.

12 şehirle başlayan projeye her geçen gün yeni şehirler ekleniyor. Haritadaki yeşil noktalar o bölgede ağaç oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Renk kahverengiye doğru değiştikçe ağaçlılık oranının azaldığı anlaşılıyor. Medyan sayısı ise şehrin skorunu belirliyor.

İlginizi çekebilir:   Güneş enerjisi ile 43.000 km uçan güneş kuşu Solar Impulse

Dünyanın hızla ısındğı, fırtınaların sayısının arttığı, hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaştığı günümüzde yeşil alanları özellikle de ağaç sayısını artırmak çok önemli. Treepedia’nın amacı da hem yöneticilerin hem de halkın farkındalığını artırarak, hızla harekete geçilebilmesini sağlamak.

Treepedia şehirlerin ağaç haritaları
Şehirlerin ağaçlılık oranlarının karşılaştırması, Treepedia

Treepedia incelendiğinde örneğin skoru 25,9 olan Vancouver gibi yeni kentlerin skoru 8,8 olan Paris gibi eski kentlere göre genelde çok daha yeşil olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeni, doğal olarak ve ihtiyaç doğrultusunda parça parça büyümüş eski kentlerde, yenilerinde olduğu gibi net, bütünsel ve modernist bir yeşil alan planlaması olmaması. Şimdiye kadar haritaya dahil edilmiş olan şehirler değerlendirildiğinde kendi kıtalarının batısında yer alan şehirlerin doğusundakilere göre daha yeşil olduğu da görülüyor. Şehir sayısı arttıkça pek çok farklı kategoride daha sağlıklı değerlendirmeler yapmak mümkün olacak.

Projenin geliştiriçileri, uzun vadede Treepedia’nın insanları ve ağaçları birbirine bağlayan bir sosyal ağa dönüşmesini umuyorlar. Projeyi http://senseable.mit.edu/treepedia adresinde görebilirsiniz.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın