Yağmur bahçeleri

YORUM YAZIN 0
5331
Yağmur bahçeleri, yol kenarı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Yağmur bahçeleri, küçükÇatılar, yollar, teraslar veya çimenlerden akan yağmur suyu akışını durdurmak ve emmek için tasarlanan yağmur bahçeleri, doğal su döngüsünü taklit ederek yağmur suyunun yeraltı suyu olarak birikmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, yağmur suyunun taşıdığı kirlilik miktarını da % 30’a kadar azaltıyor.

Yağmur bahçeleri, çalılıkların, uzun ömürlü bitkilerin ve çiçeklerin doğal bir eğimle küçük bir çukur içine dikilmesiyle oluşturulan bahçelerdir. Son yıllarda kentlerdeki apartman ve ev bahçeleri ile parklarda görülen yağmur bahçeleri, yağmur suyunu 12 ila 48 saat içinde tahliye ederek yeraltı sularına karışmasını sağlıyor.

Yağmur bahçeleri, yağmur suyunun taşıdığı kirlilikYağmur suyu kaybı

Su, her yağmurda, çatılar veya yollar gibi geçirimsiz yüzeylerden akar. Kentin tüm kirini, bahçelerdeki gübreleri, kimyasalları, yağları, çöpleri ve bakterileri toplayarak kanalizasyona dökülür ve oradan da dere veya denizlere karışır. ABD’de Çevre Koruma Ajansı EPA’nın yaptığı bir araştırmaya göre, yağmur suyu akışı ile taşınan kirleticiler dünyadaki su kirliliğinin % 70’ini oluşturmakta.

Ayrıca, fazla yağış durumlarında, kanalizasyonlara yönlenen su, genellikle kanalizasyon sistemlerinin taşmasına veya yağmur suyunun akış alanındaki diğer su yollarını kirletmesine, toprağı erozyona uğratmasına hatta sel oluşmasına neden olabiliyor.

İlginizi çekebilir:   Biyosfer Çevre Müzesi

Yağmur bahçeleri, suyu toplarYağmur bahçeleri, yağmur suyunu toplar, suyu bölgedeki bitki örtüsü yoluyla filtreler ve emerek bitkilerin kullanmasını sağlar. Geleneksel çim ile karşılaştırıldığında, yağmur bahçeleri % 30 daha fazla su emmeye izin vermekte zemin filtrasyonu yoluyla doğal su yollarına doğrudan akan toksinlerin birikimini azaltmaktadır.

Yağmur bahçelerinin sürdürülebilir kentsel yaşama katkıları

Yağmur bahçeleri kent hayatını etkileyen başlıca çevresel sorunlara önemli çözümler sunuyor:

  • Yağmur sularını filtreleyerek su kalitesini iyileştiriyor;
  • Sel kontrolünü sağlıyor;
  • Ekim fırsatları yaratıyor;
  • Biyolojik çeşitliliği artırıyor;
  • Binaları çevreyle bütünleştiriyor.

Yağmur bahçeleri için bir kaç önemli kural

Yağmur bahçeleri bina temellerinden en az 10 metre uzağa yerleştirilmeli ve suyun uzun süre havuzlanacağı yerlerde bulunmamalıdır.

Yağmur bahçeleri çizim
Çizim: townofmccandless.org

Bitki ekimine mutlaka yerli bitki örtüsü dahil edilmelidir. Yerli bitkiler, gübreye ihtiyaç duymazlar, kök yapıları güçlüdür ve toprakta bulunan su ve besin maddelerini yerli olmayan türlerden daha iyi kullanırlar. Yerli bitki örtüsü dışında, çalılar, uzun ömürlü bitkiler, kır çiçekleri veya üçünün karışımı dikilebilir.

Yağmur bahçelerine ağaç dikmekten kaçınmak gerekir çünkü ağaçlar genellikle çevredeki bitkilerden daha fazla su emer.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın