Yağmur damlasından avize

YORUM YAZIN 0
1791
Yağmur damlasından avize, Reservoir, John Grade
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Amerikalı heykeltıraş John Grade’in son kurulumu “Reservoir”, yağmur suyunu biriktirmek üzere tasarlanmış bir kurulum. Ağaç gövdelerinin desteklediği ağlara tutturulmuş damla şeklindeki beş bin kesecikten oluşan kurulum, ağaçların arasına asılmış devasa bir kristal avizeyi anımsatıyor.

Yağmur damlasından avize, Reservoir, John Grade, beş bin kesecikDoğadaki jeolojik ve biyolojik formlardan ve sistemlerden esin alan John Grade, büyük ölçekli, etkileyici ve bulunduğu çevreyle uyumlu heykeller ve kurulumlar yapıyor. Son çalışması olan Reservoir, İtalya’da bir açık hava müzesi olan Arte Sella Heykel Parkı’nda yer alıyor. Parkın ekosistemi ile son derece uyumlu bir yapıya sahip olan kurulum, yağmur ve kar sularını biriktirerek çevresi için bir su kaynağı görevi görüyor. Tuttuğu su buharlaştığında, çevredeki bitki örtüsünün gelişmesi için nemli bir ortam oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Treepedia, dünyanın ağaç haritası

Yağmur damlasından avize, Reservoir, John Grade, heykel parkıÇam ağaçlarının arasındaki bir açıklığın üzerine asılı olan kurulum, Alaska sarı sedirinin buharla bükülmüş şeritleri ile çerçevelenmiş, ısıyla şekillendirilmiş şeffaf plastik keseciklerden oluşuyor.

Her kesecik, ağaç gövdelerine gerilmiş saydam ağlara tutturulmuş ve ağaç gövdelerini desteklemek için paslanmaz çelik kasnaklarla birleştirilmiş. Yağmur veya kar yağdığında, su damlacıklarda birikiyor. Böylece ağırlaşan ağ alçalarak konumunu ve şeklini değiştiriyor.

Yağmur damlasından avize, Reservoir, John Grade, saydam ağlarKasnakların altındaki yaylar dikey hareket aralığını sınırladığı için kurulum ne kadar ağırlaşsa da topraktan en az üç metre yukarıda kalıyor. Toplanan su buharlaştıkça da kurulum orijinal yapısına geri dönüyor. Kuru haliyle 70 kilo ağırlığında olan kurulum, yağmur suyu ile dolduğunda 800 kiloyu aşabiliyor.

Fotoğraflar: johngrade.com

RESERVOIR (Ascesa) from John Grade on Vimeo.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın