Yaşama sürdürülebilir dokunuşlar

YORUM YAZIN 0
574
Yaşama sürdürülebilir dokunuşlar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hepimiz iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın ve doğal kaynaklardaki tükenmenin gerçek olduğunu; bunların tüm canlıların yaşamları üzerindeki etkilerinin yıkıcı olabileceğini biliyoruz. Yapacağımız küçük dokunuşlar daha temiz ve geleceği daha güvenli bir yaşamın müjdecisi olacaktır.

Sürdürülebilir yaşam, bir bireyin veya toplumun dünyadaki doğal kaynakları daha az tüketmesi için, kişisel kaynaklarını azalttığı ve sadeleştirdiği bir yaşam tarzı anlamına geliyor. Sürdürülebilir yaşam döngüsünün daha aktif bir parçası olmak için günlük yaşamımıza kolay ve rahatlıkla uygulanabilir pek çok dokunuş yapmak mümkün. 

Yaşama sürdürülebilir dokunuşlar, pazarPazara gidin

Yerel tüketimin sürdürülebilir yaşama çok fazla katkısı var. ürünlerin uzak alanlardan taşınması, enerji kaybı yaratıyor ve sera gazının artmasına neden oluyor.

Pazarlar, daha küçük üreticilere fırsat yarattığı için, bahçe ve ekim alanlarının çoğalmasına da imkan sağlıyor. Bu da yerleşim alanlarında karbon emisyonlarının dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor.

Sadeleşin

Minimalizm herhangi bir şey olmadan yaşamak anlamına gelmiyor. Sahip olduğunuz ve kullandığınız her şeyin maksimum amacına sahip olduğundan emin olmanız yeterli. Bu da kısaca daha az atık demek.

Yaşama sürdürülebilir dokunuşlar, geri dönüşümYeniden kullanın ve geri dönüştürün

Yeni ürünler satın alma ihtiyacınızı azaltın. Evinizde bir geri dönüşüm kutusu oluşturun ve boş zamanlarınızda internetteki fikirlerden de yararlanarak eşyalarınızı farklı amaçlar için yeniden kullanmayı deneyin.

İlginizi çekebilir:   LED'ler, aydınlatmada yeşil seçenek

Doğru büyüklükteki evi satın alın

Daha küçük bir ev, büyük bir eve kıyasla daha az enerji tüketiyor. Üstelik mobilya ve genel giderler konusunda da ekonomi sağlıyor. Eğer yeni bir ev inşa ettiriyorsanız, yeşil ev fikir ve tekniklerinden yararlanın.

Gerekmedikçe geç yatmayın

Vücudun gereksinimi olan doğal uyku programına uymak, gün içindeki doğal ışığa daha fazla uyum sağlamak anlamına da geliyor. Bu hem tükettiğiniz enerji miktarının azaltması hem de daha sağlıklı olmanız demek.

Yaşama sürdürülebilir dokunuşlar, bisilete binmek ve yürümekYakınsa yürüyün, biraz uzaksa bisiklete binin

Aracınızı ne kadar az kullanırsanız o kadar kazançtasınız demektir. Sürdürülebilir yaşam, sadece kirliliği ve doğal kaynak tüketimini azaltmak değildir. Bisiklete binmek ya da yürümek sağlığınızı iyileştirerek ve yaşam kalitenizi artırarak halk sağlığı kaynakları üzerindeki baskıyı da azaltacaktır.

Doğal temizleyiciler kullanmaya başlayın

Doğal temizleyiciler için bazı ev yapımı seçenekleri araştırın. Doğal temizleyiciler kullanarak, plastik ambalaj miktarını ve su sistemine gönderdiğiniz kimyasal miktarını azaltabilirsiniz. Sirke gibi doğal malzemeler hem pek çok yüzeyi temizleyebilir hem de birçok başka amaç için kullanılabilir. Alerji, astım benzeri hastalıklardan korunmuş olmak da artı bir fayda sağlar.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın