Yenilikçi bir adresleme sistemi: WHAT3WORDS

YORUM YAZIN 0
431
Index: Tasarım Ödülleri - What3words
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Index: Tasarım Ödülleri - 2017Index: Tasarım Ödülleri - 2017Dünyanın en büyük tasarım ödülü olan INDEX: Ödülleri, küresel sorunlara yönelik sürdürülebilir tasarımları onurlandırıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan INDEX: aynı zamanda tasarımcılarla yatırımcılar arasında bir bağ oluşmasını sağlayarak küresel sorunlara yönelik geliştirilen pek çok tasarımın hayata geçmesini sağlıyor. İki yılda bir düzenlenen uluslararası yarışmada yaşamı iyileştirmek üzere tasarlanmış, binlerce tasarım arasından 5 yeşil tasarım ödüle hak kazanıyor.

INDEX: Ödülleri, içeriden dışarıya insan yaşamını kapsayan 5 ayrı kategoride değerlendiriliyor: Vücut, Ev, İş, Oyun-Öğrenme, Toplum.


Ev (Home) Kategorisi

Ev kategorisi; mimari, iç mimari, aydınlatma, mobilya, cihazlar, aletler, çok fonksiyonlu sistemler, yazılımlar ve iletişim donanımları gibi eve dair tüm tasarımları içermektedir. Ev hayatı içinde yer alan hizmet ve süreçler, yeni yaşam biçimleri ve birlikte yaşama yönelik stratejiler de bu kategoridedir.

Kategori Ödülü: WHAT3WORDS

Yenilikçi bir adresleme sistemi olan what3words sisteminde, dünya 3×3 metrekarelik 57 trilyon adet parçaya bölünerek her parçaya üç benzersiz kelime atanmıştır. Herkesin haritaya eklenmesi için tasarlanan sistem kişilerin tanınıp, tanımlanması ve kolayca bulunabilmesini sağlamayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre 4 milyar insanın evlerinin adresini güvenilir şekilde belirtmesi mümkün olmuyor. Adresini belirtemeyenlerin temel sosyal ve sivil hizmetlere erişimi sağlanamadığından, banka hesabı açmak, doğumları kaydettirmek veya elektrik ve su bağlatmak gibi olanaklardan yararlanmaları çok zor hatta imkânsızdır.

İlginizi çekebilir:   Permakültür, doğa ile bütünleşme

What3Words sisteminde, bu sorunu çözmek için dünya 9 metrekarelik parçalara bölünüyor ve her kareye de üç kelimelik eşsiz bir kombinasyon atanıyor. Ortaya çıkan ızgara sistemindeki adres, sokak adreslerinden daha kesin bir sonuç veriyor ve acil durumlar, nüfus sayımı ve hatta günlük posta teslimatı için herkesin konumunu hızlı bir şekilde paylaşmasını sağlıyor.

Fotoğraflar: Index: web sitesi (designtoimprovelife.dk)

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın