Yeşil duvarlar, biyoduvarlar, dikey bahçeler veya yaşayan duvarlar

YORUM YAZIN 0
6179
Branly Rıhtım Müzesi dikey bahçe uygulaması, Paris
Branly Rıhtım Müzesi, Paris
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Adına ne derseniz deyin, bu dikey bahçe duvarlar hem yalıtımı artırarak ısı alışveriş dengesine ve gürültü azaltımına katkıda bulunuyor hem de şehirde ekstra yeşil alanlar yaratarak, şehrin havasını ve görünümünü iyileştiriyorlar.

Duvara sabitlenen kafesli bir konstrüksiyon üzerine yerleştirilen ve bitkilerin toprak veya farklı materyaller içeren yastıklar üzerinde yetiştirildiği duvarlar dikey bahçeler veya yeşil duvarlar olarak adlandırılıyor. Kökleri yerde olan ve tırmanıcı bitkilerle yaratılan yeşil duvarlar ise farklı bir kategori olarak değerlendiriliyor. Yeşil duvarlara benzer şekilde çatılarda oluşturulan bahçelere de yeşil çatılar deniyor.

Paris dikey bahçe
Paris’te bir bina, Patrick Blanc

Duvarda yetişen bitkilerle oluşturulan ve dikey bahçeler olarak bilinen duvar kaplama sistemleri binanın yeşil değerini artırarak, LEED sertifikası almayı kolaylaştıran bir etken sayılıyor. Özel damlama sistemleri ile otomatik ve düzenli olarak hem sulama hem de gübreleme ve gerekirse ilaçlama yapılıyor. Yeni geliştirilen sistemlerde, duvardaki bitkilerin anlık ısı ve nem durumu ile tüm sulama sistemi online olarak 24 saat kontrol edilerek, gerektiğinde hızla müdahale ediliyor. Konstrüksiyon özel olarak yalıtıldığından duvarlarda ekstra nem yaratmıyor.

Dış mekanda olduğu gibi iç mekanda da kullanılabilen dikey bahçeler ışıklılık ve güneş alma ölçütlerine göre seçilen farklı bitkilerin kolajlanması ile oluşturuluyor. Genel olarak uzun ömürlü ve su ihtiyacı düşük bitkiler tercih ediliyor. İç mekanda, uygun olan duvarlarda yenilebilir bitkilerle oluşturulan bir sebze bahçesi yaratmak da mümkün.

İlginizi çekebilir:   Yağmur damlasından avize
Stanley White, dikey bahçenin mucidi
Stanley White

İlk yeşil duvar denemeleri Illinois Üniversitesi’ndeki Peyzaj Mimarlığı Profesörü Stanley Hart White tarafından gerçekleştirildi. Profesör, 1938’de ‘bitki örtüsü taşıyan mimari yapı ve sistem’ patentini aldı, ancak icadı arka bahçesinde yarattığı prototiplerin ötesine geçmedi.

Dikey bahçe Caixa Forum Madrid
Madrid’de Caixa Forum dikey bahçe uygulaması

 

Uzun yıllar unutulan ve kayda değer bir çalışma ortaya konamayan bu konuda ilk başarı tropik orman uzmanı bir botanikçi olan Patrick Blanc tarafından gerçekleştirildi. Blanc, mimar Adrien Fainsilber ve mühendis Peter Rice ile birlikte çalışarak, 1986 yılında ilk büyük çaplı, iç mekan yeşil duvar uygulamasını Paris’te Bilim ve Sanayi Merkezi içerisinde başarıyla gerçekleştirdi. Blanc, 2005 yılında mimar Jean Nouvel ile Branly Rıhtımı Müzesi idari binasının dış duvarını yeşil duvar haline getirdi. Sonrasında müze duvarı, pek çok dikey bahçe uygulamasında olduğu gibi, binanın simgesi haline geldi.

İç mekan dikey bahçe uygulaması
Fotoğraf: Spaceo

Sonraki dönemlerde hem iç hem de dış mekan uygulamaları gittikçe yaygınlaştı. Dikey bahçeler, günümüzde binalarda ve belki de daha yaygın olarak şehirlerin betonarme kamusal dikey alanlarında sıklıkla uygulanmaktadır.

Dikey bahçe, Los Cabos Uluslararası Kongre Merkezi, Meksika
Los Cabos Uluslararası Kongre Merkezi, Meksika

En büyük yeşil duvar uygulaması, Meksikalı mimar Fernando Romero tarafından 2012’deki Los Cabos G-20 Zirvesi için tasarlanan Los Cabos Uluslararası Kongre Merkezi’nde yer alan 2.700 m2’lik duvarda hayata geçirilmiştir.

Los Cabos Uluslararası Kongre Merkezi dikey bahçe uygulaması
Los Cabos Uluslararası Kongre Merkezi’nin iç kısım dikey bahçe uygulamaları, Meksika
Dikey Bahce Mexico City
Mexico City’de bir dikey bahçe uygulaması

Santalaia, dikey bahçe uygulaması

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın